Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbabělče, soptil biatlonista Svendsen. Björndalen mu na trati odmítl pomoct

Ole Einar Björndalen stíhá krajana Hegleho Svendsena. | foto: AP

8 2010
Jsi zbabělec, vyslechl si biatlonový král Ole Einar Björndalen. Jeho kolega z norské reprezentace Emil Hegle Svendsen nedokázal překousnout porážku ve třetím závodě Světového poháru a pak si na adresu biatlonové legendy postěžoval: Vůbec mi na trati nepomohl!

Nejlepší současní biatlonisté světa předvedli během závodu SP, ve stíhačce na 12,5 kilometru v Östersundu, velké divadlo.

Vítěz předchozích dvou podniků seriálu vystartoval čtyři sekundy před Björndalenem, ale netrvalo dlouho a metry do cíle ukrajovali spolu. Až na poslední střeleckou položku bojovali o vítězství.

Na střelnici lépe udržel nervy šestinásobný vítěz Světového poháru Björndalen, minul jeden terč. To Svendsen chyboval dvakrát a musel obíhat o jeden trestný okruh víc, než jeho reprezentační kolega.

Kvůli tomu na něj zbyla "až" druhá příčka.

A pak 25letý obhájce velkého křišťálového glóbu nedokázal kontrolovat emoce a před novináři svého o 11 let staršího týmového parťáka nazval zbabělcem.

"Přesně tak se zachoval. Celou dobu se za mnou jenom vyvážel," nadával Svendsen. "Pořád dokola jsem ho prosil, aby mě vystřídal na špici, ale on to neustále odmítal."

Ole Einar Björndalen (vpředu) a Hegle Svendsen na střelnici

Ole Einar Björndalen (vpředu) a Hegle Svendsen na střelnici.

Björndalen ale kritiku nechápal. "Poprosil mě jen jednou, odmítl jsem, protože by to z mé strany byla taktická chyba. Nejednou jsem takto prohrál a nechtěl jsem, aby se to opakovalo. Emil byl na trati mimořádně silný, měl jsem dost sil jen na to, abych jel za ním."

"Přitom v minulosti jsme si dokázali pomoct," nedal si říct Svendsen. "Když se kolegové z reprezentace ocitnou v takovéto situaci, měli by si pomáhat."

Šestinásobný olympijský vítěz Björndalen si tak dojel pro 93. triumf v SP. Ten měl na dosah už v sobotním sprintu, ale v poslední zatáčce upadl.

Když se Svendsen uklidnil, zašel za Björndalenem a omluvil se. "Bylo ode mě moc hloupé, že jsem použil tak silná slova. Vyříkali jsme si to a věřím, že problém je vyřešený. Lituju toho, že jsem tak mluvil. Nedokázal jsem kontrolovat pocity, musím být trpělivější."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze