Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zázračné dítě z Verony stihlo v šesti turnajích, co jiní za rok

Matteo Manassero, druhé kolo European Masters 2010. | foto: AP

6 2010
Turnaj European Masters v Crans Montaně byl především triumfem španělského veterána Jiméneze, ale ve švýcarských horách měl důvod k oslavě i Matteo Manassero, o téměř třicet let mladší Ital.

Zisk karty na celou European Tour 2011 by ale zapít něčím nealkoholickým. Ještě mu totiž nebylo ani osmnáct let. Tomu se říká start kariéry!

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Martin Kaymer (Něm.) 2 254 400

2. Graeme McDowell (S.Irs.) 2 055 917

3. Lee Westwood (Angl.) 1 822 738

4. Ernie Els (JAR) 1 771 118

5. Charl Schwartzel (JAR) 1 760 938

6. Edoardo Molinari (It.) 1 735 648

Rodák z Negraru u Verony získal za třetí místo 125 200 eur. To mu stačí k potvrzení plnoprávného členství. "Mise splněna!" zářil Manassero bezprostředně po turnaji. "Byl to můj cíl od chvíle, kdy jsem se stal profesionálem."

Zázračný italský teenager přitom odehrál letos v roli profesionála jen šest turnajů, smí totiž dostat jen omezený počet sponzorských pozvání. Poslední sedmé využije v příštím měsíci na Dunhill Links Championship ve Skotsku.

K profesionálům přestoupil Manassero v květnu a při premiéře na Italian Open skončil na 29. místě. O dva týdny později byl na skvěle obsazeném turnaji ve Wentworthu sedmnáctý, což byl až do neděle jeho nejlepší výsledek. Při všech startech na European Tour v roli profesionála prošel cutem.

manassero na european tour

Italian Open, Turín - 29.; PGA Championship, Wentworth - 17.; International Open, Mnichov - 55.; Open de France, Paříž - 26.; Irish Open, Killarney - 21., European Masters, Crans Montana - 3.

V tomto okamžiku je na 89. místě finančního žebříčku Race to Dubai. Hráči kolem něj přitom mají odehráno třeba i 25 turnajů.

Vloni se Manassero v šestnácti stal nejmladším vítězem British Amateur Championship, což mu vyneslo účast na The Open Championship. Tam si zahrál dvě kola s hrdinou turnaje Tomem Watsonem. Američan na něj už tehdy pěl slova chvály. Manassero skončil na fantastickém třináctém místě a získal stříbrnou medaili pro nejlepšího amatéra.

V prosinci 2009 se stal amatérskou světovou jedničkou a tuto pozici si udržel plných 18 týdnů. V dubnu překonal 43 let starý rekord Bobbyho Colea a stal se nejmladším hráčem historie, který prošel cutem na Masters v Augustě. Bylo mu 16 let, 11 měsíců a 22 dnů.

Matteo Manassero, European Masters, 3. kolo

Styl Manasserovy hry je dost odlišný od jiných mladíků. Severoir Rory McIlroy, Američan Ricky Fowler a další většinou oplývají dělovými drivy, kdežto Manassero s výškou 181 centimetrů patří v délce ran k podprůměru. Ve všech zbývajících hlavních statistických žebříčcích je v absolutní špičce, přestože rozhodně nehrál turnaje na nejlehčích hřištích.

"Takový patovací úder bych chtěl mít," usmíval se Watson vloni v Turnberry, když se ho novináři na Manassera ptali. Italský mladík je teď na European Tour třináctý ve statistice patů vztažených na "greeny v regulaci".

Už v tak mladém věku mistrovsky zvládá i course management, tedy taktiku hry. Precizně si vybírá správné typy ran a místa, kam posílat míče. Proto dělá relativně málo chyb, jeho výkony jsou tak konzistentní.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze