Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dým a zčernalý sníh. Když závodí lyžaři za motorkami

25 2016
Závody v motoskijöringu se k Chýnovu vrátily po třech letech. Jediný jihočeský podnik v pětidílném seriálu domácího šampionátu se včera jel na rozbahněné trati v Chotčinách. Dorazila tam tisícovka diváků.

Pořádně zahřát motor, ještě naposledy zkontrolovat důležité části motorky, nasadit helmu a hlavně dobře nandat lyžařské brýle. A může se začít závodit. Jezdci vytáčejí své stroje, za nimi lyžaři sevřou pevně v rukou silný provaz.

Pět vteřin do začátku, motory řvou a nad startovní čárou stoupá namodralý dým z výfuků.

Fotogalerie

Start!

Na zasněženou a zablácenou trať vyrážejí závodníci motoskijöringu. Motokrosaři táhnoucí za sebou na laně lyžaře. V Chotčinách na Táborsku se v neděli jel první závod z pětidílného seriálu mistrovství republiky.

„Už se těšíme, jedeme úplně poprvé. Každý už se nemůže závodů dočkat. Asi tři roky nebyl sníh a nezávodilo se. Hlavně chceme ve zdraví projet cílem a závodem se bavit,“ říkal těsně před svou první rozjížďkou republikového šampionátu řidič Jaroslav Nejedlý.

„Na motoskijöringu je pro mě jako pro lyžaře nejtěžší udržet se na laně. Pak si musím dávat pozor na to, abych se nepřimotal do jízdy ostatních motorek. A taky trochu musíte umět lyžovat. Jsme tady spíš proto, abychom si v zimě zpestřili přípravu na letní motokrosovou sezonu,“ doplnil lyžař Michal Gregor, který přišel poprvé do kontaktu se zimním motosportem až den před závodem.

V cíli padali vysílením

Dalším úskalím motoskijöringu je fyzička. Hlavně pro lyžaře je jízda i v padesátikilometrových rychlostech, v bahně či ve sněhu náročná. Hlavně na nohy. V cíli padala řada lyžařů vyčerpáním na zem a zpod helem se ozývalo těžké oddechování.

„Asi před třemi roky jsem to poprvé jela a teď jsme se rozhodli závodit znovu. Ale nijak zvlášť jsem před jízdou na nohy netrénovala, necháme tomu volný průběh. Myslím, že dojedeme někde vzadu, spíš se budu tak kochat,“ smála se před jízdou lyžařka Aneta Hořejší z Olbramovic, jediná žena v závodě.

Momentka z mistrovství ČR v motoskijöringu. První závod se konal v jihočeských...

Momentka z mistrovství ČR v motoskijöringu. První závod se konal v jihočeských Chotčinách u Chýnova.

Aneta ve třetím kole nezvládla jednu ze zatáček a pustila se provazu, řidič Zdeněk Kolář tak musel objet jedno kolo, mezitím diváci Anetě zase pomohli na lyže a pak mohla dvojice pokračovat v závodu.

„Trať není nic moc, už je to hodně vyježděné až na hlínu. Bude to dneska těžký závod. I tak se nám jelo dobře, udrželi jsme si stabilní tempo a druhé místo v naší první rozjížďce je super,“ popsala v depu své pocity dvojice závodníků Václav Malkus s Ondřejem Fantou z jihočeského SMS motokrosového týmu. Tato posádka nakonec dojela sedmá v celkovém pořadí, a mezi jihočeskými závodníky tak byla nejlepší.

Kvůli předchozím slabým zimám se úvodní podnik v motoskijöringu u Chýnova jel po třech letech. A diváci byli zvědaví, pořadatelé jich podél trati napočítali přes tisíc. „To je náš rekord za dobu, co tady v Chotčinách pořádáme závody. Lidi byli natěšení,“ podotkl hlavní pořadatel a rozhodčí Evžen Zadražil.

V Chotčinách v neděli zvítězila posádka Josef Mňuk s Filipem Langerem, druzí dojeli Patrik a Miroslav Šrolerovi a třetí pak Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým. „Posádek v mistrovství republiky startovalo šestnáct a v hobby třídě jsme pak měli dvacet šest závodních dvojic, což je velice pěkné číslo,“ doplnil Zadražil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze