Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atraktivní novinka. Při závodech tahačů v Mostě diváci uvidí i za "roh"

David Vršecký (vlevo) a Adam Lacko z Buggyry s trofejemi z okruhu Red Bull Ring. | foto: Martin Kozák

27 2014
Nová doba na mosteckém autodromu. Co si užívají diváci na fotbale nebo hokeji, toho se dočkají už i fanoušci motosportu. Při víkendových závodech mistrovství Evropy tahačů se budou kochat pohledem na dvě velkoplošné obrazovky. „Diváci uvidí i za roh,“ usmívá se Jan Kalivoda, manažer roudnického týmu Buggyra, který novinku zajišťuje.

V Mostě není pro příznivce žádné místo, odkud by viděli trať pod hradem Hněvín celou. „Mělo to své kouzlo. Po startu auta zmizela za zatáčku a všichni jsme čekali, v jakém pak vyjedou pořadí,“ líčí Kalivoda, ale tuhle tajemnost docela rád oželí. „Teď bude vidět veškerý děj včetně předjížděcích manévrů, bude to určitě lepší.“

Novinku se podařilo prosadit dík nástupu nového majitele mosteckého okruhu. Stala se jím švýcarská společnost BA Group AG, v níž figurují i čeští manažeři. Firma slíbila, že do autodromu napumpuje řádově desítky milionů korun.

„Rozhodli jsme se, že do obrazovek na Czech Truck Prix zainvestujeme, aby lidé byli spokojenější a měli úplně jiný zážitek než dosud,“ uvedl ředitel závodů Michal Marek. Jedna velkoplošná obrazovka bude na boxech, odkud na ni dohlédnou lidé na krytých tribunách, druhá naproti diváckému svahu za první zákrutou. „Fanoušci uvidí, že se nebourá jen v první zatáčce, ale i jinde,“ láká na trucky Marek.

Živý přenos bude na moderní velkoplošné obrazovky vyrábět stáj Buggyra, za níž závodí čeští piloti David Vršecký a Adam Lacko.

„Máme s tím zkušenosti, víme, co, jak a kde natáčet, protože si léta zajišťujeme vlastní přenos do našeho stanu. Tohle bude premiéra pro ochozy a není vyloučené, že jednou poběží přímý přenos i v televizi,“ zasnil se Kalivoda. „Je to nákladná věc a jsou okruhy, kde nechtějí do zážitku investovat.  Proto je fajn, že jsme s novým vedením Autodromu Most dokázali najít společnou cestu. Spolupracuje se nám s nimi výborně!“

Společně se podíleli i na propagaci závodů, které jsou od pátku do neděle. Buggyra na mostecký podnik vytvořila upoutávku, v níž jako „herci“ figurují Vršecký s Lackem. Natáčelo se při závodech na německém Nürburgringu. „Byla to fakt sranda. Sice na nás koukali jako na blázny a chvilku mi trvalo překonat ten první moment, ale pak jsme si to užili,“ komentoval Vršecký hereckou zkušenost.

V Německu dorazilo na tahače víc diváků než na formuli 1, takže piloti chodící v kombinézách a v helmách v davu získali okamžitě pozornost. „Třeba scéna s orchestrem byla naprosto spontánní a neplánovaná. A lidé reagovali velmi vřele. Myslím, že se výsledek opravdu povedl,“ soudí Kalivoda.

V sobotu a neděli se tahače utkají o body vždy v hlavním a hendikepovém závodě. Kromě trucků budou po okruhu kroužit i Formule Renault 2.0, Renaulty Clio a vozy KIA. „V nedělní přestávce diváky pobaví drifteři a letadlo. Na svahu bude bohatý program, motokáry, čtyřkolky, vystavené kamiony pro Dakar, atrakce pro děti,“ vypočítává ředitel Marek. Dětské vstupenky jsou za 60 a 100 korun, pro dospělé na jednotlivé dny za 150, 250 a 350 nebo do paddocku za 250, 750 a 870 korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze