Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kajakář Přindiš dojel v úvodním závodu SP vodních slalomářů druhý

Kajakář Vít Přindiš | foto: Jan Homolka

7 2014
Minulý víkend se stal český kajakář Vít Přindiš vicemistrem Evropy, a i vstup do závodů Světového poháru vodních slalomářů mu vyšel na jedničku. Na olympijské trati v Londýně skončil druhý.

Pětadvacetiletý závodník prožívá životní sezonu, vždyť dosud byl v seriálu SP jen jednou ve finále. V Lee Valley Přindiš zastoupil dvojnásobného mistra Evropy Jiřího Prskavce, který jako třináctý v semifinále nepostoupil do elitní desítky, i zraněného Vavřince Hradilka, který přerušil sezonu.

Do finále Přindiš postoupil až osmým časem, a i když byl ve finále ještě o něco pomalejší, i jeho soupeři na náročné trati chybovali. Tréninkový partner Hradilka byl po skončení závodu třetí, ale dodatečná penalizace původně druhého Němce Hannese Aignera znamenala posun ve výsledcích.

Nejrychlejší byl Francouz Boris Neveu, který se jako jediný dokázal ve finále zlepšit oproti semifinálové jízdě. I proto Přindiš po dojetí do cíle v medaili příliš nedoufal. "Byl jsem si jistý, že můj čas bude stačit tak na šesté sedmé místo," uvedl v tiskové zprávě českého svazu Přindiš. "Je ale pravda, že ve finále kajakářů se musí riskovat, proto se hodně kazí," uvedl.

Prskavec ve vyrovnaném semifinále do bojů o medaile nepostoupil, k vyřazení mu "pomohla" také dvousekundová penalizace za dotek branky. Kajakář si ale byl jistý, že nechyboval a rozhodčí mu ukřivdili. "Kontrolovali jsme video několikrát, ale ťuk jsme nikde nenašli," zlobil se Prskavec.

"Kdybych o tom věděl, možná bych v dolní části tratě zkusil víc riskovat," podotkl Prskavec. Ve finále nestartoval ani dvojnásobný mistr světa Slovinec Peter Kauzer, který si při eskymáckém obratu v semifinále vykloubil rameno.

Semifinále naopak bravurně zvládl kanoista Vítězslav Gebas, nečekaně byl ze všech nejrychlejší a jako první z českých reprezentantů v kategorii C1 si zajistil účast na zářijovém mistrovství světa v USA. Ve finále ale výkon nezopakoval, připsal si vedle dvou doteků i padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky a skončil desátý. Jeho semifinálový čas byl přitom lepší než výkon vítěze, kterým se stal domácí závodník David Florence.

Bronzová medailistka z vídeňského ME Kateřina Hošková obsadila v neolympijské kategorii kanoistek šesté místo, před ní se o jednu pozici dostala Monika Jančová.

V neděli je na programu od 11:00 českého času semifinále a od 14:00 finále v kategoriích K1 ženy a C2 muži. V semifinále se kromě dalších českých závodníků představí také dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová a deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

SP ve vodním slalomu v Lee Valley v Londýně

Výsledky

Muži:
K1:
1. Neveu (Fr.) 95,19 (0 trestných sekund), 2. Přindiš (ČR) -2,34 (0), 3. M. Polaczyk (Pol.) -2,51, ...13. Prskavec, 19. Tunka, 34. Vondra (všichni ČR) všichni vyřazeni v semifinále.
C1: 1. Florence (Brit.) 97,87 (2), 2. Beňuš -3,33 (2), 3. Martikán (oba SR) -3,95 (2), ...10. Gebas -57,78 (54), 22. Mašek (oba ČR) vyřazen v semifinále.

Ženy:
C1:
1. Franklinová 122,44 (0), 2. Gibsonová (obě Brit.) -9,80 (4), 3. Tcheng Čchiang-čchiang (Čína) -12,43 (0), ...5. Jančová -13,27 (6), 6. Hošková (obě ČR) -18,15 (4).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze