Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Závodníka napadli odpůrci Temelína

29 2000
D o m a ž l i c e - Automobilový jezdec Marcel Tuček říká, že si letos v českém mistrovství mnoho radosti neužil. Pronásledovaly jej zdravotní problémy, nepřízeň komisařů i konflikt s odpůrci jaderné elektrárny Temelín. Prioritní pilot Federace automobilového sportu přesto tvrdí, že je po všech potížích spokojený s tím, že se udržel mezi první patnáctkou absolutní klasifikace českého rallyeového mistrovství. V něm startoval s vozem Mitsubishi Lancer EVO 5 skupiny N. Domažlický závodník už zažil horší roky než je ten končící.

Letos jej hned v úvodním klání v Klatovech komisaři vyloučili kvůli nevyhovujícím rozměrům vozu, pak jej pronásledovaly zdravotní potíže v dalších třech podnicích a když nebyl nemocný on, tak měl sádru na poraněné noze navigátor Václav Pritzl.

 "Letošek nebyl sice nic moc, ale před šesti roky jsem například odstartoval do osmi soutěží a cíl jsem viděl jen jednou. V posledních dvou sezonách jsem měl v tomto směru bilanci zcela jinou. Z osmnácti podniků jsem do cíle nedorazil jen jednou. A tak jsem docela spokojený. Po těch všech peripetiích jsem snad ani nemohl chtít více," uvádí Marcel Tuček. Čtyřicetiletý jezdec v klidu dokončil jen říjnovou Rallye Příbram.

Ovšem pár týdnů nato už měl na krku další malér. Vydal se jako divák na rakouskou Semperit Rallye. Bylo to v době, kdy rakouští odpůrci elektrárny Temelín blokovali hraniční přechody. Byl pátek, třetího listopadu. Vracel se z rallye do Čech. Ovšem u přechodu se dostal do konfliktu s demonstranty.

"Prý jsem jednoho z nich přejel autem. Je to nesmysl, naopak oni mně u auta rozbili okno. Ale to, co jsem pak prožil na stanici rakouské policie, stálo za to. Stal se ze mě zločinec. Policie mě zaevidovala včetně jizev na těle. Výsledkem bylo vyhoštění z Rakouska a do pasu jsem dostal patřičné razítko. Až později jsem se dozvěděl, že kvůli tomu nemohu cestoval do zemí Evropské unie," konstatuje domažlický pilot.

Ten se ale s rozhodnutím a jednáním Rakušanů nesmířil a je ochoten s celou věcí jít až k mezinárodnímu soudu v Haagu. "Případ se přešetřuje, informoval jsem příslušné české orgány a podal jsem odvolání k rakouskému hejtmanství, kde jsem razítko - nežádoucí - obdržel."

Tuček chystá starty v českých rallye také v novém roce. Sportovní kalendář jej potěšil. Do českého šampionátu v klasických rallye, kterým se Tuček s navigátorem Pritzlem bude věnovat, přibyl totiž podnik ve Vsetíně. "Je to moje oblíbená soutěž, trať je tam perfektní. Vždycky jsem se do Vsetína těšil a po Novém roce to nebude jinak," doplňuje Marcel Tuček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze