Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Závodník Pech je rychlejší aneb co dělá milimetr větší restriktor

Václav Pech s fabií | foto: AP

30 2010
Na víkendové Valašské rallye skončil druhý. Ale jako kdyby vyhrál. Plzeňský pilot Václav Pech totiž po úvodním díle mezinárodního mistrovství ČR v automobilových soutěžích ví, že se v sezoně může se svým produkčním mitsubishi směleměřit se speciály S2000.

A útočit i na celkový triumf!

Důvodem je o milimetr větší restriktor, díky němuž se do motoru dostane víc vzduchu. "Přidalo nám to výkon a už na Valašce jsme ukázali, že můžeme být hodně rychlí," usmíval se Pech.

Jeho modrožluté Mitsubishi Lancer EVO IX vedlo až do poslední erzety celkové pořadí. I když kvůli přehřátí motoru a s tím spojenému zpomalení Pech nakonec souboj o zlato prohrál o sedm vteřin s Valouškem, byl nadmíru spokojený. "Vklínili jsme se mezi speciály a ukázali sílu. Proti loňsku jsme o dost zrychlili. Už se těším na další souboje."

Mezinárodní asociace FIA povolila pro letošek produkčním vozům zvětšit restriktor z 32 na 33milimetrů a rozdíl ve výkonu je znát.

"Určitě jsme se lépe technicky vybaveným a výrazně dražším speciálům přiblížili. Motor táhne, jsme schopni se speciály držet krok. Sezona bude zajímavější," věří Pech.

Však také po skončení závodu Pechovi gratuloval i vítěz Valoušek, který pilotoval Škodu Fabii S 2000. "Věděl jsem, že Pech bude rychlý, ale svým výkonem mě přesto ještě překvapil," líčil vítěz.

Na vůz stříbrné plzeňské posádky Pech - Uhel si i proto po závodě posvítili techničtí komisaři. "Rozebrali nám motor do posledního šroubku. Výsledkem ale bylo, že neshledali nic, co by nevyhovovalo předpisům," konstatuje Pech.

Skvěle zajetá Valašská rallye pro posádku plzeňského EuroOil týmu znamená obrovskou motivaci do dalších dílů seriálu. Vždyť na třetího Tarabuse s Fordem Fiestou S2000 najeli náskok téměř minutu a půl!Na Pecha nestačil ani úřadující mistr republiky Roman Kresta s Peugeotem 207 S2000. Ten bojoval do poslední chvíle o nejvyšší příčky, ale kvůli poruše motoru do cíle nedojel.

"Pro nás to znamená velké povzbuzení. A chuť prát se o nejvyšší příčky v seriálu. Zatím to vypadá, že letos můžeme být rychlí čtyři. Valoušek, Kresta, Tarabus a my," zamýšlí se plzeňský jezdec.

Jeho tým teď bude znovu mitsubishi ladit. Důvodem je nadcházející podnik šampionátu, kterým je pro Pecha domácí Rallye Šumava. "To je náš srdeční závod, už se mi ozývají kamarádi, že půjdou fandit. Moc se těšíme," vzkazuje svým příznivcům Pech.

Šumava startuje 16. dubna. Předvede posádka Pech - Uhel se svým mitsubishi opět superrychlou jízdu?
Výhry doma bývají nejsladší…Najdete na iDNES.czmobilní verze