Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Špičáku se při Evropském poháru ve sjezdu bikerů tleskalo i Bártové

Jana Bártová zdolává trať závodu Evropského poháru ve sjezdu na horských kolech, který se konal na šumavském Špičáku. | foto: Jakub Goga, Ski&Bike Špičák

21 2014
Více než dva tisíce diváků podél trati při finálových jízdách, triumf Švýcara Noela Niederbergera a Slovinky Zarjy Černilogarové v elitních kategoriích, ale také stříbrná radost české reprezentantky Jany Bártové. To vše přinesl pátý ze sedmi dílů letošního seriálu iXS European Downhill Cupu - sjezdu na horských kolech, který v neděli vyvrcholil na šumavském Špičáku.

„Měla jsem velkou touhu tady na domácí trati vyhrát. A když už jsem druhá, tak jsem Zarju chtěla časově stáhnout ještě více. Nepovedlo se, ale přesto jsem nakonec docela spokojená,“ líčila v cíli Jana Bártová, která zopakovala loňskou druhou pozici.

Parádní formu předvedl vítěz mužské kategorie, Noel Niederberger zvítězil v novém traťovém rekordu. Špičáckou trať Struggle, 1750 metrů dlouhou s převýšením 320 metrů, kde se prestižní klání EDC konala již popáté v řadě, projel ve finále za 2:59,358 min. Pod magickou tříminutovou hranici na tomto svahu se dostal i stříbrný Slovinec Jure Zabjek, třetí skončil Němec Johanes Fischbach.

„Jde o moje premiérové vítězství v kategorii elite. Jsem opravdu šťastný, že jsem tady vyhrál. Navíc na sušší, tvrdé a rychlejší trati než loni. Já na Špičák stejně jako většina mých kolegů jezdím hrozně rád. Ať už upravenost tratí nebo podmínky pro bikery a atmosféra během celého závodu jsou tady perfektní,“ chválil Niederberger.

Z Čechů byl nejvýše dvanáctý Matěj Charvát. Měl vyšší ambice, ale ty mu zhatil nepříjemný pád v poslední tréninkové jízdě před finále a bolestivé zranění pánve. „Tělo mi bohužel po pádu na extrémním skoku více nedovolilo. Jinak jsem měl na to být do třetího místa. Teď určitě ještě pojedu další díly Evropského poháru v Pile a Leogangu, a pak bych se měl zúčastnit i zářijového mistrovství světa v Norsku,“ uvedl Charvát.

Na nedělní start finálových jízd se ve čtyřech kategoriích postavilo 231 bikerů a bikerek z 18 zemí světa včetně Nového Zélandu, Jižní Afriky, Ekvádoru nebo USA. Na odměnách se rozdalo 4555 eur (cca 128 tisíc Kč), nejlepší muž v elitní kategorii získal 665 eur (19 tis. Kč).

Prvotní zklamání rychle zahnala i stříbrná Bártová. „Letošní sezona je úplně o něčem jiném než loňská. Jezdím vyrovnanější výsledky a rozdíl mezi mnou a Zarjou už není tak veliký. Dokázala jsem se jí výkonnostně přiblížit, což mě těší dvojnásob,“ uvedla Bártová.

Kromě ní stáli na stupních vítězů i další Češi. Závod Masters ovládl lídr seriálu Rostislav Štencel před druhým Vlastimilem Hynčicou. V juniorech do 17 let pak hned za dvěma Italy skončil třetí Vojtěch Roušavý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze