Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Závod Okolo jižních Čech přilákal i cyklisty z elitních stájí

Momentka ze závodu Okolo jižních Čech | foto: Marek Podhora, MAFRA

18 2016
Několik novinek čeká na cyklisty, kteří pojedou závod Okolo jižních Čech. „Letos bude mít pět etap a v Nové Bystřici se pojede týmová časovka,“ upřesnil 52letý Jan Hájek, ředitel závodu. V pelotonu se objeví až 150 jezdců z více než dvaceti týmů, reprezentace Německa či Ruska a známé stáje, jako jsou Katuscha, Lotto Soudal či Astana.

Co všechno vám zbývá pro závody ještě dodělat?
Celkové návrhy tras už jsme policii ke schválení poslali, tak teď čekáme, až nám to potvrdí. Potom bychom etapy definitivně doladili. Aktuálně tak řešíme výrobu dresů, triček, musíme shánět kamiony, sanitky, označování tras, musíme sehnat pořadatele či zábrany k tratím.

Letos celý závod startuje dřív, proč?
Vždycky jsme měli Okolo jižních Čech první víkend v září. Ale letos je přestupný rok, proto startuje závod ještě v srpnu. Konkrétně ve středu, protože závod bude letos pětietapový. Je to škoda, protože třeba na starty nemohou přijít školy s dětmi.

Jak moc budete blokovat silnice? Poslední srpnové dny se spousta lidí bude vracet z dovolených.
Doufám, že většina lidí už bude z dovolených doma. Ale každoročně nám policie nechce povolovat trasy vedoucí po silnicích prvních tříd, na těch jezdíme opravdu jen minimálně. Spíše se pohybujeme po dvojkách a trojkách a tam snad takový provoz nebude.

Okolo jižních Čech

Pátý ročník

31. srpna: 1. etapa - 165 km
Startuje se ve 13 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Cyklisty na ní čekají tři sprinterské (Ševětín, Veselí nad Lužnicí, Bechyně) a dvě vrchařské (Kostelec, Třitim) prémie. Centrem Protivína, kde je i cíl, obkrouží závodníci ještě dva cílové okruhy.

1. září: 2. etapa - 180 km
Závodit se bude mezi Českými Velenicemi, kde se začíná ve 13 hodin, a Táborem. Na trati jsou tři sprinterské (Nové Hrady, Kaplice, Trhové Sviny) a tři vrchařské (Hojná Voda, Svatý Jan nad Malší, Borovany) prémie. Cíl pořadatelé připravili v areálu Komora v Táboře.

2. září: 3. etapa - 12 km
Týmová časovka v Nové Bystřici. Závodníci budou startovat ve dvouminutových intervalech od 16 hodin z Mírového náměstí.

3. září: 4. etapa - 156 km
Královská etapa, která by měla rozhodovat o vítězích. Startuje na Masarykově náměstí v Třeboni v pravé poledne. Jezdce čekají tři sprinterské (Hluboká nad Vltavou, Vodňany, Kvilda) a dvě vrchařské (Javorník, Zadov) prémie. Cíl bude v lyžařském areálu na Churáňově.

4. září: 5. etapa - 156 km
Nově se do závodu zapojily Dačice, kde začne poslední etapa v 11 hodin. Cíl je už tradičně v centru Jindřichova Hradce. Prémie budou tentokrát tři sprinterské (Český Rudolec, Kamenice nad Lipou, Lodhéřov) a tři vrchařské (Heřmaneč, Černovice, Horní Radouň).

Jaké máte na pátý ročník připravené novinky?
Zásadní novinkou letošního ročníku je to, že jsme zase součástí Světového poháru pod hlavičkou UCI (Mezinárodní cyklistická unie), takže očekáváme pestřejší startovní pole. Závod jsme rozšířili na pět etap, což z nás dělá nejdelší cyklistický podnik v České republice. Další novinkou bude páteční časovka týmů, která se pojede opět v Nové Bystřici, kde se dřív jezdila časovka jednotlivců.

Kde bude podle vás nejlepší místo na sledování a fandění?
Stejně jako Šumavu mám rád i Novohradské hory. I proto můžu doporučit ve čtvrteční druhé etapě vrchařskou prémii na Hojné Vodě. Je tam krásně a okolí nabízí pěkné výhledy. Parádní bude opět cíl královské etapy na šumavském Churáňově, která by měla rozhodovat o vítězi.

Určitě jako bývalý cyklista sledujete Tour de France. Co říkáte na to, jak se diváci někdy neohleduplně chovají k cyklistům ve stoupáních?
Tour de France je absolutní špička, která má stoletou tradici. Diváci jsou hrozně natěšení na fandění v kopcích. U nás nehrozí, že by diváci blokovali závodníky, ale byli bychom za to rádi. (směje se) Vloni na Churáňově to vypadalo trochu jako na Tour, když při dojezdu v serpentinách vedle jezdců běhali kluci v trenýrkách a s českou vlajkou.

Před rokem jste přišli o hlavního partnera závodu, už jste za něj sehnali náhradu?
Myslím si, že už tak velkého sponzora neseženeme. Proto se snažím rozpočet skládat z menších příspěvků. Pořád ještě nemáme podepsané smlouvy se všemi partnery, ale nechci absolutně plašit, že by se to nakonec nemuselo povést.

Jaké máte s etapovým závodem plány do budoucna. Kudy byste ho třeba rád vedl?
Chceme naším závodem propagovat jižní Čechy, a proto se snažíme každým rokem přidávat nové město, kudy se pojede. Teď to jsou Dačice, kde bude startovat poslední etapa. Rád bych někdy zavedl cyklisty více na Šumavu, kde by byla celá etapa a ne jen cíl, jako je to teď. Proto mě mrzí, že jsme se stále nedomluvili třeba v Prachaticích, ve Vimperku či ve Strakonicích. Rádi bychom se vrátili třeba i do Milevska. Mám však v hlavně ještě něco jiného.

Co přesně?
Bavili jsme se o divácích při Tour. Zdá se mi, že si to občas komplikujeme sami. Naplánujeme si stošedesátikilometrovou etapu, na kterou musíte sehnat desítky pořadatelů, zábrany. Ale diváci většinou sledují peloton jen na startu a v cíli. Takže je možné, že bychom se do budoucna vydali cestou okruhů. Připravili bychom etapu, při které by se jel třeba jeden okruh dvacetkrát, a diváci by měli možnost vidět cyklisty prakticky pořád. Vyšlo by to i levněji. My si tady prostě pořád hrajeme na jihočeskou Tour de France, ale na to prostě nemáme peníze.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze