Kvůli loňským povodním se příští pátek 9. května jede premiérová etapa v Olomouci. Původně však měl být start v Německu a přes polské území končit na Hané. Celkem se jede devět etap, přes 1550 kilometrů.
"První etapa je zahřívací, ale po třetí a následně čtvrté, ve které je osm horských a tři rychlostní prémie, se ambice aktérů jednoznačně odhalí," předpokládá Doležal.
"Moc toužíme po medaili," naznačuje sportovní ředitel Jiří Ženíšek vysoké ambice nejlepší české stáje Ed´Systém-ZVVZ. Nesráží je ani absence Pavla Zerzana. Před závodem v jihoafrickém Kapskémm městě ho přepadli domorodci, má otřes mozku a od začátku sezony marodí.
"V domácím podniku jsem se chtěl blýsknout, Závod míru mě vždy hodně přitahoval, měl jsem se v něm ukázat poprvé," lituje Zerzan.
Otazník visí i nad startem Petra Klasy, který se po čtyřech sezonách vrátil z italského angažmá a nyní je ve stáji Joko. "V mládí jsem fandil tátovi, zúčastnit se tohodle závodu je můj sen," přiznává Klasa, jenž má potíže s infekčním onemocněním. O jeho osudu rozhodne lékař.
Poprvé v historii jsou týmy složeny z osmi jezdců, obvykle jich bylo pouze šest. O modré trikoty budou soupeřit především německé profistáje Telekomu, Team Coastu a Gerolsteineru, polského CCC Polsat a dánského CSC Tiscali. "Kvalita je rovněž u belgického Palmas-Collstropu a italských stájí Lampre a Alessi," odhaduje Ženíšek.
Příznivce může lákat účast hvězd. Číslo jedna bude mít sedmadvacetiletý obhájce Ondřej Sosenka, 101 Tomáš Konečný. "V neděli skončil druhý v etapovém závodě Dolním Saskem, těsně před cílem dokonce vedl a naznačil, že má formu jako hrom," konstatuje s potěšením Doležel.
Kvalita přijede i ze zahraničí: italská Lampre nasadí vedle Milana Kadlece rovněž Bertogliatiho, který ovládl jednu etapu na Tour de France. Na loni v Závodu míru druhého španělského cyklistu Garmendiu bude zase spoléhat stáj Coast. "Přijede mnohem více borců. Třeba Danilo Hondo z Deutche Telekomu je loňský mistr Německa," připomíná při pohledu do startovní listinu Zerzan.
Program 56. ročníku Závodu míru:
9. května - 1. etapa: Olomouc - Olomouc (111,3 km),
10. května - 2. etapa: Uničov - Opava (155,4 km),
11. května - 3. etapa: Krnov - Polanica Zdroj (189,3 km),
12. května - 4. etapa: Klodzko - Walbrzych (179,4 km),
13. května - 5. etapa: Jawor - Zielena Gora (212,8 km),
14. května - 6. etapa: Krosno Odrz. - Frankfurt n. O. (146,6 km),
15. května - 7. etapa: Lübben - Naumburk (213,6 km),
16. května - 8. etapa: Freyburg - Klingenthal (187,0 km),
17. května - 9. etapa: Bad Elster - Erfurt (160,5 km).
Celkem 1555,9 kilometru.