Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonisté zpět ve špičce. Moravec dojel druhý v hromadném závodu

Ondřej Moravec se raduje ze druhého místa v závodě s hromadným startem v Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

10 2016
V novém roce je vše jinak. Čeští biatlonisté jsou zpět ve světové špičce! Ondřej Moravec předvedl nejlepší výkon sezony a v závodu s hromadným startem v Ruhpoldingu dojel na druhém místě. Porazil ho jen francouzský suverén Martin Fourcade.

Klíčem k medailovému úspěchu byla střelba. Moravec nejenže pálil rychle, ale hlavně neuvěřitelně přesně. Jako jediný z celé třicítky neminul ani jednou!

„Jestli jsem dnes po nástřelu někomu věřil, byl to Ondra,“ chválil po závodě reprezentační šéftrenér Ondřej Rybář. „Vítr se změnil, najednou pofukovalo zprava. Nebylo jednoduché se rozhodnout, zda změnit nastavení. Ale Ondra má čistou hlavu a umí udělat rychlé rozhodnutí.“

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Špatný závod neodjel ani třetí ze sobotní stíhačky Michal Šlesingr. Chyba na první položce a následná ztráta ho však odsunuly na chvost, z něhož se těžko prokousával zpět. Nakonec dorazil do cíle na sedmnáctém místě. Michal Krčmář skončil na 27. pozici.

Závod rozjel Moravec výborně už od první střelby, kterou zvládl jako jeden z nejrychlejších. Až druhá položka vleže ho však katapultovala na vrchol.

Moravec riskoval. Mačkal spoušť okamžitě, když si byl jen trochu jistý, že má cíl na mušce. A prazdné terče vyskakovaly jeden po druhém. Kouč Rybář jen zářil: „Hodně pracoval na střelbě přes Vánoce a teď se to projevilo.“

Ondřej Moravec se raduje z druhého místa v závodě s hromadným startem v...
Ondřej Moravec se raduje ze druhého místa v závodě s hromadným startem v...

Český biatlonista, který o den dříve dojel ve stíhačce osmý, se zvedl z modré podložky jako první a pádil do třetího kola. Rychle se ohlédl a za ním pospíchaly jen dvě francouzské kombinézy: Simon Fourcade a Fillon Maillet.

„Pro spoustu fanoušků to bylo asi překvapení. Po takovém výkonu se další okruhy závodí úplně jinak. Ondra jel celou dobu o nejvyšší stupeň a v závěru se ho bál i Martin Fourcade,“ hodnotil závod Rybář.

Podobně si Moravec vedl i při střelbě vestoje. Přijel na stav číslo jedna, chvilku se vydýchal a Simon Fourcade začal rychleji. Jenže minul! Zato Moravec znovu vybílil terče a ujížděl znovu první. Když se tentokrát ohlédl, nebyl tam Simon Fourcade, ale jeho bratr Martin. Dotáhl se také další rychlík Svendsen.

Fotogalerie

Moravec přijel na rozhodující střelbu s mírným odstupem. Předklonil se, dal si pauzu. Nechtěl závodit s dvojkou velkých jmen v rychlosti, ale v přesnosti. A trpělivost se mu tentokrát vyplatila.

Jako jediný sestřílel všech dvacet terčů.

Martin Fourcade sice po čisté střelbě prchl daleko za kopec. S jedinou minelou na kontě si v klidu dojel pro vítězství, na které čekal už pět závodů. Udýchaný Nor Svendsen ovšem klíčový moment neustál a po třech chybách odpadl.

Moravec už dlouho před cílem věděl, že mu druhé místo nikdo nevezme. Na stadionu pumpoval rukou a užíval si moment, na který čekal od listopadu. V sobotu poprvé skončil v elitní desítce, teď dokonce slavil na stupních vítězů.

Světový pohár v biatlonu v Ruhpoldingu

Muži - závod s hromadným startem na 15 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 34:07,2 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -13,7 (0), 3. T. Bö (Nor.) -29,7 (3), 4. Pidručnyj (Ukr.) -31,4 (2), 5. Peiffer (Něm.) -33,3 (1), 6. S. Fourcade (Fr.) -36,9 (1), 7. Garaničev (Rus.) -38,4 (2), 8. Fillon Maillet (Fr.) -46,4 (2), 9. Rastorgujevs (Lot.) -48,7 (3), 10. J. Bö (Nor.) -48,9 (2), ...17. Šlesingr -1:15,9 (2), 27. Krčmář (oba ČR) -2:43,2 (4).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 541 b., 2. Svendsen (Nor.) 422, 3. T. Bö 408, 4. Björndalen (Nor.) 366, 5. Fillon-Maillet (Fr.) 363, 6. Schempp (Něm.) 331, ...16. Moravec 224, 28. Šlesingr 149, 34. Krčmář 104, 49. Soukup 37, 76. Krupčík (oba ČR) 3.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze