Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastaví MS extraligu? Až podle nominace

Na příjmu Habada (vpravo) s Pláteníkem. | foto: Martin Sidorjak

26 2006
Praha - Zastaví se extraliga volejbalistů v době přípravy na světový šampionát? Zatím to není jisté. Termínová listina, kterou na svých stránkách zveřejnil volejbalový svaz, s tím nepočítá, ale vedení soutěže je připraveno operativně zareagovat. "Čekáme na nominaci. Pokud by měl být nějaký klub oslaben, jsme připraveni extraligu přerušit," řekl Jan Žižka, generální sekretář ČVS.

Do startu nového ročníku zbývají ještě bezmála dva měsíce, ale kluby v těchto dnech už začínají letní přípravu. A trenéři znají soupeře, s nimiž se při premiéře utkají. Extraliga už má daný přesný jízdní řád pro celou základní část.

První kolo mužské extraligy bude odehráno v sobotu 23. září a ostravští obhájci titulu zamíří do Brna. Vicemistr přivítá na Kladně soupeře z Českých Budějovic a zajímavý bude i souboj Liberce s výrazně posílenou Opavou.

Hrát se má bez delšího přerušení až do 21. prosince s tím, že závěrečná čtyři kola kluby stihnou odehrát mezi 13. a 27. lednem příštího roku. Ve volných termínech jsou ještě vložené souboje o Český pohár, a to dokonce i mezi svátky na konci roku: Na 29. a 30. prosince jsou v kalendáři dva semifinálové turnaje.

V době MS se extraliga hrát nebude
P r a h a - Správní rada Českého volejbalového svazu rozhodla o tom, že v době mistrovství světa bude extraliga přerušena.

Poslední kolo se bude hrát v sobotu 16. listopadu, tedy den před zahájením mistrovství světa, znovu se začne až 7. prosince, kdy už svět bude znát nové šampiony.

Extraliga zatím nepočítá s přestávkou po dobu přípravy národního mužstva.

"V tomto ohledu ještě termínová listina není definitivní, záleží na tom, kolik hráčů z extraligy bude v nominaci," říká svazový sekretář Žižka. "Jsme připraveni operativně reagovat."

Na finální rozhodnutí je podle Žižkova mínění zatím dostatek času. V úvahu přichází přerušení soutěže nebo odložení zápasů mužstvu, které by bylo reprezentační nominací oslabené.

Kvalifikaci o postup na ME 2007 v červnu odehrál tým téměř výhradně složený z legionářů.

Z extraligy jednou hrál Habada z Č. Budějovic a jako střídající hráči vypomáhali Fila ze zlína a kladenský blokař Holubec, jenž však mezitím přestoupil do Belgie.

V širší nominaci 22 hráčů byli ještě Konečný, Kust (oba Ostrava), Hrazdira (Brno) a Zadražil (Liberec, je však na odchodu do ciziny).

"Všichni hráči širšího reprezentačního kádru, kteří působí v cizině, mají ve své transferkartě uvedenu povinnost, že je klub musí uvolnit na celou přípravu i na mistrovství světa," připomíná Žižka. Platí to i pro Jiřího Nováka, který letos zatím v reprezentaci chyběl.

Z kalendáře volejbalistů
2. září:
Německo - Česko (baráž o ME 2007 v Lipsku)

9. září:
Česko - Německo (baráž o ME 2007 ve Svitavách)

23. září:
první kolo extraligy a Českého poháru

29. října:
oslavy 85 let českého volejbalu a zápas Česko - Rusko v Sazka aréně v Praze

17. listopadu. - 3. prosince:
mistrovství světa
 2006 v Japonsku

25. listopadu:
2. kolo Českého poháru

21. prosince - 13. ledna:
přestávka v extralize

29. a 30. prosince:
semifinálové turnaje Českého poháru

27. ledna:
konec základní části extraligy

1. února:
finále Českého poháru

Český pohár se mění

V termínové listině domácích soutěží je také inovovaný Český pohár. Odpadá závěrečné "Final Four" nejlepších čtyř mužstev, naopak novinkou jsou dva semifinálové turnaje pro osm nejlepších mužstev.

Pohár začíná 23. září čtyřmi turnaji, ve kterých se utká dvanáct týmů z nižších soutěží. Vítězové se ve druhém kole už potkají s extraligovými soupeři, s nimiž v jediném duelu 25. listopadu utkají o postup do prosincových semifinálových turnajů. Přímo do této fáze soutěže byli nasazeni loňští finalisté Ostrava a Liberec.

Extraliga žen začíná o týden později než stejná soutěž mužů. V sobotu 30. září se mistrovské Brno utká s Přerovem, Slavia s Libercem, Olomouc s Frýdkem a Ostrava přivítá Olymp. Už ve druhém kole se uskuteční repríza finále mezi Slavií a Brnem.

Do Českého poháru z nižších soutěží přihlásily jen Střešovice a Prostějov, takže bylo první kolo zcela zrušeno a ve druhém se budou hrát jen dva zápasy. Od čtvrtfinále se pokračuje vyřazovacím systémem až do finále, které bylo naplánováno jako samostatný zápas na 3. února 2007.

Los volejbalových soutěží

Extraliga mužů, 1. kolo (23.9.): Liberec - Opava, Kladno - Č. Budějovice, Brno - Ostrava, Benátky - Zlín, Příbram - Ústí. KOMPLETNÍ LOS ZDE

Český pohár mužů, turnaje prvního kola (23.9.) - A: St. Město (hostitel), Hradec Kr., Uničov. B: Havl. Brod (hostitel), Ml. Boleslav, MFF Praha. C: Chomutov (hostitel), Lužiny, Ervěnice. D: Plzeň (hostitel), EGE Č. Budějovice, ČZU Praha.
Druhé kolo (25.11.): Ústí n.L. - Brno, vítěz ze St. Města - Opava, vítěz z Havl. Brodu - Zlín, vítěz z Chomutova - Kladno, vítěz z Plzně - Příbram, Benátky - Č. Budějovice.

Extraliga žen, 1. kolo (30.9.): Slavia - Liberec, Brno - Přerov, Olomouc - Frýdek, Ostrava - Olymp. KOMPLETNÍ LOS ZDE

Český pohár žen, 2. kolo (do 30.11.): Střešovice - Liberec, Prostějov - Ostrava. Čtvrtfinále (do 31.12.): Brno - Střešovice/Liberec, Přerov - Slavia, Frýdek - Olomouc, Prostějov/Ostrava - Olymp.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze