Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zardousil kořist, teď šachový lev unaveně zívá

Levon Aronjan, mistr světa v bleskovém šachu a aktuální trojka světového šachového žebříčku | foto: Vladimír Jágr

30 2010
Levon znamená v jeho rodném jazyce lev, ale nositel tohoto jména se teď podobá spíš líné kočce. Za okny hotelu se na Mariánské Lázně zvolna snáší sníh a arménský šachista Levon Aronjan si proti mně div nelehá do křesla, vláčně si přehodí nohu přes nohu, zdálky preluduje klavír.

"Jste unavený?" ptám se, když zívne, i zvednout ruku k ústům je pro něj zjevně příliš velká námaha.

"Nijak zvlášť," prohodí muž, který rád spí do oběda, ale teď už je po třetí odpoledne a on stále nepůsobí čile.

Vlastně vypadá jako lev. Jako lev, který se s plným žaludkem svalil do stínu stromu v žáru letní savany.

Proč by ne? Na tuto charakteristiku má Aronjan právo. Před pár dny se zběsile hnal za kořistí, skočil na ni, zardousil ji, rozsápal. V polovině listopadu se stal v Moskvě mistrem světa v bleskovém šachu.

Mistr šachového rokenrolu

K bleskovému šachu se pranic nehodí loudavý Chopin, jenž nyní hraje Aronjanovi do uší. Měl by přijít Šavlový tanec, ještě lépe rokenrol.

Neboť bleskový šach, to je adrenalin, zběsilost, to je... "Dobrodružství málo vyhovující mé romantické povaze," dopoví on sám.

V téhle bleskové válce má každý ze soupeřů jen tři minuty na partii, k tomuto limitu se mu za každý tah připočítávají k dobru dvě vteřiny. Hráč vmžiku táhne, přepne hodiny a čas divoce pádí druhému. Podle toho to i vypadá, nad šachovnicí kolikrát poletují paže hráčů jako ve zrychlené grotesce, občas se skácí a zase postaví figurka: jestliže klasické šachy jsou taktickou bitvou, tohle je zteč na bodáky.

I když je pro laika fascinující sledovat bláznivý šerm nad šachovnicí, v té rychlosti těžko postřehne nějaký záměr. "V tazích je však mnohem víc pragmatismu, než by se mohlo zdát," tvrdí Aronjan.

"I když na druhou stranu nemá cenu partie analyzovat, extra úroveň nemají. Na šampionát jsem se ani nijak nepřipravoval, není jak."

Bez přípravy byl Armén nejlepší mezi dvaceti velmistry, s každým z nich se utkal dvakrát, sehrál tedy 38 partií, to vše během tří dnů, také v tomhle byl šampionát bleskový. "Jsem rád, že jsem tu divočinu zvládl."

Teď šachový lev odpočívá, ale ještě není králem všech "šachových zvířat". Zbývá titul v klasickém šachu, mnohonásobně víc ceněný.

V současnosti je Levon na žebříčku světovou trojkou, a tak je skoro hloupé ptát se ho na další cíl. Přesto by bylo dobré, aby jej svými slovy potvrdil.

"Co teď? Chcete se stát mistrem světa i v normálním šachu?" "Jistě, o tom přece přemýšlí každý hráč."

Aronjan a Arianne "Beckhamovi"

Kdyby Aronjan hrál stejně rychle, jako mluví, v Moskvě by před pár dny vyhořel. Takřka se perete s pokušením udělat nepatřičný výpad, plesknout jej třeba do stehna, abyste v něm zkusili probudit šelmu.

Pochopitelně to neuděláte, ale i kdyby, skončilo by vše zklamáním. "Ne, v běžném životě rozhodně bleskurychlé reakce nemívám," prohodil zpovídaný tiše.

Jeho půvabná přítelkyně, australská šachistka s filipínskými kořeny Arianne Caoiliová, právě bojovala v horním patře hotelu v rámci šachového souboje mladých žen a stárnoucích velmistrů nazvaného Sněženky a machři, ale největší machr seděl nečinně hluboko zabořen do klubovky.

Netají se ostatně názorem, že ženy nemohou být nikdy tak dobrými šachisty jako muži, mají prý příliš mnoho emocí. Aronjan a Arianne tak spolu téměř nehrají. "Velmi zřídka," potvrdí relaxující šampion.

Loni relaxoval na turnaji ve vlasti, když ho v jedenáct dopoledne vzbudil křik davů pod okny. "Musíš vyhrát pro Arménii!" řvalo nadšeně to srocení.

V rodné zemi, kde je hustota šachových velmistrů na kilometr čtvereční bez nadsázky největší na světě, je tenhle pohledný a bohatý osmadvacetiletý muž obrovsky populární.
Říká se mu arménský Beckham, Arianne je tak jeho Victorií.

Arménskou matku (a židovského otce) měl mimochodem i nejproslulejší šachista posledních let Garry Kasparov. Aronjan má naopak arménského otce a židovskou matku. "Moje genialita byla tímto zajištěna," zní jeho oblíbené vtipkování.

Tak vida, není pochyb – vlastně je to u chytrého člověka navýsost logické – že Aronjan umí být duchaplný. Já spatřil jeho široký úsměv jedinkrát: když se se mnou po rozhovoru loučil.

Vybavil jsem si, že tentýž úsměv ukázal soupeřům v Moskvě, když jim po vítězných partiích podával ruku. A stejně jako ode mě od nich pak odcházel.

Unavený lev po úspěšném boji.

Levon Aronjan


Narodil se 6. října 1982 v arménském Jerevanu.

Mistr světa v bleskovém šachu a aktuální trojka světového šachového žebříčku.

Na šampionátu v bleskovém šachu, který se v půlce tohoto měsíce odehrál v Moskvě, byl nejlepší z dvaceti protivníků. Z 38 partií získal 24,5 bodu, přičemž za vítězství v partii se uděluje bod a za remízu půl.

Některé z jeho partií z Moskvy jsou k vidění na YouTube.

Loni se stal mistrem světa i v takzvaném rapid šachu, což je rovněž hra v krátkém čase, byť ne v tak drastickém jako u bleskovek.

V dubnu příštího roku začne hrát turnaj kandidátů o mistra světa 2012 v klasickém šachu, jeho prvním soupeřem by měl být ve čtvrtfinále ruský hráč Alexander Griščuk.

Je svobodný a bezdětný, žije s australskou šachistkou Arianne Caoiliovou, tu minulý týden doprovázel na turnaji v Mariánských Lázních.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze