Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonová královská hostina skončila, Fourcade usedal na špatnou židli

ČTYŘIKRÁT ZLATÝ. Martin Fourcade našel přemožitele až v závěrečném hromadném závodě. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

14 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Přišel na tiskovou konferenci a ­provokativně si ke stolu sedl uprostřed, na židli pro vítěze. Pak Martin Fourcade pokynul všem, naznačil „dnes vlastně patřím jinam“ a s úsměvem se přestěhoval na židli pro stříbrného muže.

Tak končil šampionát v Oslu.

Mistrovství mnoha králů a královen.

Norský královský pár Harald V. a­ Sonja tu pravidelně usedal do čestné lóže.

Marie Dorinová-Habertová zde pobrala nejvíc medailí, plnou sadu šesti, stala se nespornou biatlonovou královnou Holmenkollenu a říkala: „Co jsem matkou, jezdím stále lépe.“ Načež vřele doporučila ostatním: „Taky to zkuste.“

Francouzský biatlonista Martin Fourcade poté, co vybojoval čtvrtou zlatou...
STOJKA. Marie Dorinová Habertová střílí během závodu s hromadným startem na MS...

FRANCOUZŠTÍ VELIKÁNI. Martin Fourcade a Marie Dorinová-Habertová.

Její krajan Martin Fourcade sice nedosáhl na rekordních pět zlatých medailí z jediného mistrovství, ale ani jeho bilanci čtyř zlatých a jedné stříbrné se nikdo v historii nevyrovná.

„Měl jsem do hromaďáku perfektní strategii. Bohužel, jeden muž byl ještě silnější než moje strategie,“ pohodil hlavou k Johannesi Boemu.

A potom tu byl ještě Ole Einar Björndalen. Král králů.

Muž mimo veškeré kategorie.

Sobotní zlato ze štafety bylo jeho dvacátým ze šampionátů. Získal jej právě i s Johannesem Boe. Když Björndalen v roce 1998 triumfoval na mistrovství světa poprvé, byly tehdy malému Johannesovi čtyři roky a cupital na dětských lyžičkách ve školce.

NORSKÉ BRATRSTVÍ. Johannes Bö (vpravo) závod s hromadným startem ovládl,...

NAPŘÍČ GENERACEMI. S Johannesem Boe (vpravo) vyhrál Ole Einar Björndalen štafetu a v neděli brali v hromadném závodu zlato a bronz.

V neděli přidal „King Ole“ ve strhující bitvě velikánů bronz, svoji světovou medaili číslo 44. Oznámil poté, že sice špatně spal, ale tak silný se na lyžích na celém šampionátu necítil.

Co myslíte, hovoří takhle muž, který právě absolvoval své poslední mistrovství v životě?

Ta otázka zákonitě musela přijít: Bude ještě nějaké další, Ole?

„Dodnes jsem se soustředil na Oslo,“ odvětil. „Teď se soustředím na finále poháru v Chanty Mansijsku. Dál do budoucna zatím nepřemýšlím.“

Opravdu?

„Opravdu.“

Také mu to nevěříte?

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze