Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zápis do historie baseballu se nekoná. Mohl za to chybující rozhodčí

Armando Galarraga z Detroitu Tigers a rozhodčí Jim Joyce | foto: AP

3 2010
Dokonce ani v baseballové MLB nejsou rozhodčí neomylní. Jedna chyba Jima Joyce zabránila přepsáni staleté historie soutěže. Armando Galarraga, nadhazovač Detroitu Tigers, tak přišel o šanci zaznamenat "perfektní hru."

Galarraga přišel o šanci nesmazatelně se zapsat do dějin. Měl velmi blízko k tomu, aby se během 135 let existence soutěže stal teprve 21. hráčem, který nedovolil v utkání ani jednomu ze soupeřů dosáhnout mety.

Rozhodčí Joyce svou chybu vzápětí uznal, ale již ji nemohl vzít zpět.

Galarraga hrál proti Clevelandu životní zápas. Jen 20 hráčů před ním dokázalo po celý zápas odvracet snahu soupeře získat alespoň jednu jedinou metu. Osmadvacetiletému Venezuelanovi se to dařilo až do závěru poslední deváté směny.

Podívejte se sami, jak moc se sudí Joyce zmýlil.

Stačil jediný out a bylo by po zápase, který nakonec Detroit vyhrál 3:0. Pak však přišel okamžik, který zámořská média označují za největší omyl v historii soutěže.

Na pálku šel clevelandský Jason Donald a poslal míček do středního pole. Galarraga běžel zastoupit kolegu na první metě, dostal přihrávku a zašlápl metu.

OSUDNÝ OKAMŽIK. Armando Galarraga z Detroitu Tigers zašlápl metu dřív než Jason Donald z Clevelandu Indians. Rozhodčí Jim Joyce to ale viděl jinak.

Rozhodčí Jim Joyce však nahlásil "safe", první meta patřila Donaldovi a Galarraga přišel v poslední možný moment o "perfektní hru". Jak však ukázaly opakované záběry, nadhazovač Detroitu byl na metě o krok dříve.

"Byl to nejhorší omyl mé kariéry, úplně jsem to pokazil. Připravil jsem toho kluka o perfektní hru. Moc toho lituji," řekl po zápase sudí Joyce, který se údajně přišel Galarragovi omluvit se slzami v očích. "Byl jsem přesvědčen, že mám pravdu. Až do chvíle, než jsem uviděl opakovaný záznam," dodal.

Armando Galarraga z Detroitu Tigers

Armando Galarraga z Detroitu Tigers

Rozhodčí Jim Joyce

Rozhodčí Jim Joyce

Rozhodčí svým verdiktem zároveň zmařil další zápis do historie. Vůbec poprvé se totiž mohlo stát, že by se "perfektní hra" objevila potřetí během jediné sezony a dokonce v rozmezí pár týdnů. V květnu se totiž o ceněný kousek postarali Roy Halladay z Philadelphie Phillies a Dallas Braden z Oaklandu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze