Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zápasy se silnými soupeři nezvládáme mentálně, žehrá kouč volejbalistek

České volejbalistky během soustředění v okolí Štrbského Plesa | foto: cvf.cz

18 2010
České volejbalistky mají za sebou první fázi přípravy na světový šampionát, který na přelomu října a listopadu hostí Japonsko. Na Slovensku pilovaly kondici. V Polsku absolvovaly první dvě přípravná utkání proti ruskému favoritovi.

Kouč českého výběru Jiří Šiller byl spokojenější se slovenskou částí přípravy. Ve hře svým svěřenkyním vytýká především mentální nepřipravenost.

Jak vypadala první část přípravy, kterou jste absolvovali v okolí Štrbského Plesa?
Na začátku nám hráčky pomohl otestovat slovenský atletický trenér Vavák. Po konzultaci s ním jsme přípravu trochu specializovali, takže některé hráčky víc běhaly, jiné víc posilovaly. Byla to ale příprava částečně volejbalová, protože jsme z Tater odjeli ke dvěma přípravným duelům proti Rusku, kde jsme se chtěli prezentovat nějakým volejbalovým výkonem.

Ve stejné době trénovaly v okolí Štrbského Plesa i české basketbalistky, připravující se na domácí mistrovství světa. Došlo k nějakému setkání? Ať už při tréninku, nebo společensky?
S trenérem Luborem Blažkem jsme mluvili. Rádi bychom se navzájem podpořili na jejich a našich přípravných utkáních. Oba týmy mají atraktivní soupeřky, ale jim přijedou Američanky, takže by bylo určitě pěkné vidět tento zápas. Mimochodem, jejich realizační tým je asi dvakrát větší než ten náš. Ale dobře.

Pojďme se ohlédnout za zápasy s Ruskem. Připomenu, že první jste prohráli 1:3 a druhý 0:3.
My bohužel mentálně nezvládáme hru proti těmto soupeřům, Kdybychom srovnali některé technické aspekty toho zápasu, kdy jsme prohráli 0:3, tak jsme v prvním a třetím setu byli lepší. Například v procentu na útoku. Vyprodukovali jsme dvakrát víc vlastních chyb než soupeř. Rezervy jsou tedy především v mentální stránce. Pokud se nám podaří udržet výkonnost, můžeme dosáhnout ještě lepších výsledků.

Česko - Německo: smečuje Helena Havelková

Smečuje Helena Havelková

Do jaké míry jste zkoušel sestavu? Podařilo se vám prověřit všechny hráčky?
Každá z hráček se dostala na hřiště. Hlavní zatížení ale bylo na smečařkách Havelkové, Barborkové a diagonální hráčce Havlíčkové. Kolem nich jsme protočili mladší. Melichárkovou, Vanžurovou, Jakubšovkou...

Jakými výkony se prezentovaly tyto mladší hráčky? Jsou nebojácné, anebo mají respekt z velkých jmen?
Myslím si, že nebojácné jsou. Především tedy Tereza Vanžurová. Ale myslím, že ještě musejí trochu potrénovat. Aby dosáhly úrovně prvně jmenovaných hráček.

Na soupisce schází špičkové libero Markéta Tomanová, hráčka z Prostějova. Jedná se o nějaké aktuální zdravotní potíže, anebo vám pro šampionát bude scházet?
Markétě jsem nabídl pozici druhého libera, tuto roli neakceptovala, takže se přípravy na mistrovství světa nezúčastní.

Jak to je s povoláním Andrey Kossányiové, teprve sedmnáctileté hráčky Olympu Praha?
Když jsme vytvářeli nominaci, mluvili jsme o ní jako o mladém talentu, který by mohl přijít sbírat zkušenosti. To ale bylo ještě před tím, než juniorky odehrály úspěšnou kvalifikaci. Až do juniorského mistrovství Evropy bude s tímto týmem a pak se připojí k nám.

Andrea Kossányiová

Andrea Kossányiová

Bude pouze sbírat zkušenosti, anebo má naději se do výběru pro seniorský šampionát propracovat?
Chceme, aby s námi potrénovala. My jsme o ní ale uvažovali hlavně jako o přihrávající smečařce. V juniorkách působí jako blokařka, ale už na konci minulé sezony hrála v Olympu na novém postu a v tom vidíme její budoucnost i při jejím zapojení do národního družstva.

Co vás v přípravě čeká nyní?
Budeme pokračovat už volejbalovějším způsobem. Máme teď blok v Nymburku, pak budeme ve Svitavách. Třetí - zápasový - blok strávíme v Brně a okolí. Budeme rozvíjet také sílu. Abychom uspěli na následném turnaji v Polsku.

V přípravě vás čekají zápasy s Izraelem a Bulharskem. Je to tak, že první z nich je spíš na rozehrání a druhý už reálným konkurentem?
Izraelky v evropské kvalifikaci porazily Slovensko. Myslím si, že to není špatný soupeř. Musíme hrát dobře a musíme bojovat, abychom mohli zvítězit.

Kdo vás na zmiňovaném turnaji v Polsku čeká?
Bohužel zatím nemám informace o konkrétním obsazení. Původní informace byla, že by se měla zúčastnit Brazílie, Itálie. Druhá už byla trochu mírnější. hovořilo se o Srbsku a nějaké další zemi. Ještě nevíme, čekáme na upřesnění z Polska.

česká nominace

Nahrávačky
Michaela Jelínková (Münster/Něm.), Lucie Mühlsteinová (Panathinaikos/Řec.)

Univerzálky
Aneta Havlíčková (Urbino/It.), Tereza Vanžurová (Olymp Praha)

Smečařky
Helena Havelková (Busto Arsizio/It.), Šárka Barborková (Stuttgart/Něm.), Martina Jakubšová (Olymp Praha), Šárka Melichárková (Brno)

Blokařky
Ivana Plchotová (Dąbrowa Górnicza/Pol.), Anna Kallistová (Olymp Praha), Kristýna Pastulová (Schwechat/Rak.), Kateřina Bucková (Cannes/Fr.)

Libero
Julie Jášová (Hamburk/Něm.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze