Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poloz vedl svůj tým proti synovi poprvé. A v Plzni prohrál

David a Dušan Polozové | foto: Martin Polívka, MAFRA

15 2017
Přestože oba žijí házenou naplno, tahle situace ještě nikdy nenastala. Otec Dušan Poloz, který trénuje nováčka norské ligy Follo HK, vedl svůj tým vůbec poprvé v kariéře proti svému synovi Davidovi, jenž už třetím rokem hájí barvy Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň.

„Bylo to příjemné setkání. Jen škoda, že David skoro nehrál,“ usmíval se Dušan Poloz navzdory porážce s českými vicemistry 26:31.

A skutečně to tak bylo, zatímco v minulé sezoně byl levoruký David Poloz jasnou volbou na pravé křídlo plzeňského Talentu, v létě mu přibyla konkurence. K mladíkovi Wildtovi, který už v týmu byl, přišel ještě Chmelík z pražské Dukly.

„Konkurenci beru zdravě, můžeme lépe rozložit síly. Bude to lepší,“ říkal po utkání David Poloz.

V pondělí to navíc bylo vykoupeno setkáním s otcem. „On mě v mančaftu táta nikdy netrénoval, jen v žáčcích jsme se spolu připravovali individuálně,“ vyprávěl házenkář, který už nakoukl i do české reprezentace. „Vlastně jo, vedl mě minulý rok na plážovce,“ přece jen si vybavil David moment, kdy byl s otcem v jednom týmu.

Na házenkářské palubovce se však jako soupeři střetli poprvé. „Jednou jsem ale proti Davidovi hrál, na turnaji generací ve Zlíně. To bylo tak pět šest let zpátky,“ zalovil v paměti starší z Polozů.

Ten mladší je rád, že se má s kým pobavit o házené. „Když jsem byl mladší, moc jsem si rady k srdci nebral,“ přiznal. „Protože hrál hokej,“ vstoupil do hovoru Poloz starší. „Spíš jsem čekal pochvalu. Až teď zjišťuju, že jeho rady jsou k nezaplacení. Jsem za ně rád,“ doplnil vzápětí syn.

Otec je na něho zase náležitě pyšný. „Jestli se nepletu, byl nejlepší střelec Talentu, takže se mu tady asi vede dobře,“ říkal v Plzni. Přehled má i na dálku, sleduje házenkářské zápasy. „Jsem v Norsku sám, když mám volno, koukám na házenou. A na Plzeň samozřejmě taky. Možná jsem jich viděl víc než Miki Tonar,“ zmínil Dušan Poloz nového kouče plzeňských házenkářů.

To David už tak pilný ve sledování norské ligy není, ostatně v Česku ani nemá tolik možností. „Moc zápasů jsem neviděl, ale jak si vedou v soutěži, sleduju pravidelně.“ Na konci minulé sezony tak mohl na dálku sdílet radost z postupu do nejvyšší norské soutěže.

Nezastírá, že by se nebránil tomu, vydat se jednou v otcových šlépějích na sever Evropy. „Nebál bych se toho, ale na pořadu dne to není,“ naznačil, že budoucnost spojuje s Plzní.

O to byl radši, že Follo teď zavítalo na soustředění do Česka. „To byla jasná volba, chtěl jsem ještě domů. Dát si české pivo,“ rozesmál se Dušan Poloz. „Navíc mému týmu chybí konfrontace s mezinárodní házenou. Tohle je pro ně obrovská zkušenost,“ těšilo ho.

Follo se představilo o víkendu na turnaji v Lovosicích. „Tam jsme hráli i proti bundesligovému týmu. Takové zápasy nám hodně pomůžou v sezoně,“ myslí si Dušan Poloz, jehož mise v Norsku je podobná jako před dvanácti lety, kdy s Follo poprvé postoupil do první ligy a pak ho vytáhl až mezi elitní šestku. „Letos je cíl podobný, stabilizovat mančaft,“ dodal Poloz.

A vysekl poklonu soupeři. „Plzeň patří dlouhodobě k nejlepším českým týmům. My máme hodně mladý mančaft, jsme teprve na začátku cesty. Doufám, že až sem přijedeme za rok, už budeme vyrovnanějším partnerem,“ naznačil, že se za rok hodlá do Česka vrátit.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze