Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záhrobská startuje slalomovou sezonu. Závodem za polárním kruhem

NA START. Šárku Záhrobskou čeká první test sezony - slalom v Levi. | foto: AP

12 2010
Za ideálních sněhových podmínek téměř 150 km nad severním polárním kruhem nastoupí v sobotu v 11 hodin bronzová olympijská medailistka Šárka Záhrobská k prvnímu slalomu sezony. „Těším se moc. Nemám žádná očekávání, nejsem nervózní. Jen chci zajet to nejlepší, co umím, pak výsledek přijde,“ říká.

Ve finském Levi, kde o den později odstartují sezonu muži, se teď Záhrobská připravuje dva dny. "Teď už se nic nenahoní, jen ladíš detaily a osaháváš si místo," pravil trenér Pavel Šťastný. Jen v pátek nemohli na závodní trať, protože nad ní se opravovala lanovka. Ale kratší tréninková pista jim stačila.

Ve finském středisku se očekává návštěva až dvaceti tisíc diváků. Hodně mrzlo, dnes se však oteplilo na mínus dva stupně. "Tratě jsou v perfektním stavu. Leží tu 80 centimetrů sněhu a pořadatelé je prolili 2,5 miliony kubíků vody," pochvaluje si Hans Pieren, závodní ředitel Mezinárodní lyžařské federace FIS.

Na sjezdovce Levi Black závodila nejlepší česká lyžařka už sedmkrát, nejlépe dojela 6. hned ve své premiéře v roce 2004. "Líbí se mi tady moc. Nahoře je trať mírnější, pak přijde prudký zlom asi k 55 stupňům, pak se zase narovná."

Neobává se ani neoblíbených špatných světelných podmínek. "Celý den se tu svítí, takže je viditelnost lepší než při difuzním světle někde v Alpách," dodává.

Teď drží unikátní sérii 44 dokončených slalomů v řadě. A na prémiích čeká nejlepších deset slalomářek 100 000 švýcarských franků. Kousek od Levi prý ve sněhovém iglú bydlí Santa Claus. "Ještě jsem ho neviděla, ale kdyby ke mně přijel po závodě do cílového prostoru, vůbec bych se nezlobila," zasmála se Šárka Záhrobská.

Druhé kolo se jede ve 14 hodin, obě vysílá přímo Eurosport.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze