Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záhrobská se definitivně rozchází s otcem, ten nebude ani jejím manažerem

Lyžařka Šárka Záhrobská s bronzovou olympijskou medailí. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

22 2010
Šárka Záhrobská definitivně ukončila spolupráci se svým otcem Petrem. Bronzová slalomářka z olympijských her oznámila v prohlášení médiím, že její otec nebude už nadále ani jejím manažerem. Zároveň přiznala, že se Záhrobský loni odmítl zařadit do týmu specialistů, kteří lyžařce pomáhají. Což byl jeden z důvodů, proč v právě skončené sezoně už nebyli na svazích spolu k vidění.

"K tomu, abych patřila k nejlepším na světě, kolem sebe potřebuji tým lidí, specialistů, kteří mi pomáhají, navzájem se respektují, spolupracují jako tým a vytvářejí pro mne zázemí. Můj otec se do takového týmu odmítl začlenit, což byl jeden z důvodů ukončení naší spolupráce na jaře loňského roku. Od letošního jara otec končí také ve funkci mého manažera," píše se v prohlášení.

Šárka Záhrobská

Záhrobská uvádí na pravou míru skutečnosti, o nichž se Petr Záhrobský vyjadřoval v médiích. Otci rozhodně neupírá zásluhy na jejím lyžařském růstu a kariéře.

"Vždy to bude on, kdo mne na lyže poprvé postavil, mnoho mě toho naučil a léta s mi věnoval. Jako trenér také dostal řadu ocenění a uznání, navíc je díky mým výsledkům velmi dobře finančně zabezpečen. Není tedy žádný důvod se domnívat, že se mému otci nedostalo patřičného ocenění a ohodnocení."

Záhrobská zmiňuje skutečnost, že už několik let se na její přípravě podílí vícečlenný tým. "Není tedy pravda, že výsledky za poslední čtyři roky jsou prací jen mého otce, jak se on sám vyjadřuje."

Že už s otcem netrénuji? Není na tom nic zvláštního

Pětadvacetiletá slalomářka se připravovala pod vedením svého otce do konce loňské sezony, kterou korunovala stříbrem z MS ve slalomu ve Val d´Isere.

"Na tom, že netrénuji se svým otcem, nevidím z hlediska teorie sportu nic zvláštního. V lyžování je změna trenérů v období přibližně čtyř let naprosto běžná." Její nový čtyřčlenný tým vede od té doby Antonín Strach.

"Navíc není možné, aby v dnešní době jeden člověk zastával funkci trenéra, manažera a zároveň dělal veškerý technický servis. Pokud se chce sportovec zlepšovat, je nutné stále hledat nové cesty, metody tréninku a technologie. To je také můj hlavní cíl a zároveň úkol pro nový tým a jeden z důvodů, proč se chystám pro následující období navázat novou spolupráci s trenérem specialistou na sjezdové lyžování se zkušenostmi v zahraničí."

Šárka Záhrobská pózuje fotografům poté, co ve slalomu speciál vybojovala pro Českou republiku bronzovou medaili.

Po letošním bronzu na olympijských hrách Petr Záhrobský prohlásil, že jeho dcera vybojovala medaili díky tomu, že se vrátila k technice, kterou ji kdysi naučil.

Otec nezachytil vývoj v pojetí slalomu

Nejlepší česká lyžařka ale dodává, že otec nezachytil vývoj v pojetí slalomu. "Po úvodním slalomu loňské sezóny pouze zkonstatoval, že budu na konci sezóny ráda za patnácté místo na žebříčku. Právě v té době jsem požádala člověka, který byl již součástí týmu mého otce, aby mi začal pomáhat s technikou lyžování."

Stylem, jímž se před třemi lety stala mistryní světa, už prý nemůže uspět, neboť technika se rychle vyvíjí. "Mění se konstrukce lyží, technologie lyžařských bot i samotná technika provedení krátkého oblouku."

Vím, že obří slalom můžu jezdit lépe

Otec kritizoval i její obří slalom. "Můj otec do médií prohlašuje, že v obřím slalomu můžu uspět, pokud budu jezdit tak, jak on mě naučil. Moje technika jízdy v obřím slalomu není správná a pod jeho vedením neměla v posledních třech sezónách žádný vývoj. Dostala jsem se na úroveň dvacátého místa na světě a nedokázala jsem se posunout dál, naopak jsem se před dvěma lety začala zhoršovat."

Je přesvědčená, že může jezdit lépe. Díky rozborům tréninkových i závodních jízd na počítači ví, co je třeba v technice středního oblouku změnit. "V následujícím tréninkovém období bude hlavním úkolem odnaučit se špatné pohybové návyky, které mám v provedení oblouku. Dokud budu vědět co zlepšovat a na čem pracovat, budu to stále zkoušet."

Záhrobský: Nic po mně nechtějte,nic nevím

Petr Záhrobský

Záhrobský dnes nechtěl vyjádření své dcery komentovat. "Jsem v Rakousku na závodech. Nic po mně nechtějte. Nic nevím a vyjádřím se k tomu, až to uvidím," řekl novinářům trenér, který se nyní naplno věnuje přípravě svého syna Petra.

Zdroj: ČTK

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze