Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záhadné lyže vyjely třetí místo. Nefilmujte je! střeží Norové tajemství

LYŽE BUDOUCNOSTI? Norský lyžař Henrik Kristoffersen vybojoval ve Světovém poháru v Beaver Creeku třetí místo v obřím slalomu s novým prototypem lyží. | foto: AP

9 2015
Na stupních vítězů se šťastně usmíval a v levé ruce mával červenými rossignolkami, které se nijak zvlášť nelišily od těch, které používají jeho kolegové. Závodní pár lyží slalomáře Henrika Kristoffersena však už kamsi schoval jeho servisman. Jsou přísně tajné: nesmějí se točit, nesmí se o nich mluvit a mají porazit nedostižného Hirschera.

Ač se ovšem Kristoffersen snažil sebevíc, fotografům na trati obřího slalomu v Beaver Creeku se vyhnout nemohl. Jeho záhadné lyže si tak mohou všichni prohlédnout na dokonale ostrých snímcích, na nichž vylepšovák ihned udeří do očí: mezi koncem přední části vázání a špičkou lyže je namontovaný prut.

A k čemu slouží?

Těžko říct.

ZÁHADNÁ LYŽE. Norský lyžař Henrik Kristoffersen předvedl v Beaver Creeku novou...

Jeho výhody zatím nikdo jasně nevysvětlil. A norský tým o nich mluvit nechce. „Musím držet tajemství,“ culil se 21letý lyžař, když se norská televize NRK pokusila o novém závodním prototypu vyrobit reportáž. Chvíli před tím odehnal kameramana se slovy: „Nefilmujte!“ A jeho servisman rychle balil lyže do fusaku.

Kristoffersen je tak ve světové premiéře předvedl jen na dvě a půl minuty, během nichž zvládl projet sjezdovku v americkém středisku. Rychle je nasadil na startu, prohnal se slalomem a bleskově zase upravené lyže schoval.

S výsledkem mohl být spokojený. S tajnou zbraní na nohou vybojoval třetí místo o setinu před Švédem Myhrerem, který jel na „normálních“ lyžích. „Ano, máme něco nového,“ přiznal nakonec Kristoffersen. „Je to těžké utajit, protože je každý mohl dnes vidět. Ale mluvit o tom stejně ještě nebudu.“

Jako na trampolíně

Zásadní inovace je jedním z receptů norského týmu, jak konečně prorazit a třeba překonat rakouského suveréna Marcela Hisrchera, který loni norskou jedničku v točivých disciplínách jasně porážel (Kristoffersen skončil ve slalomu celkově čtvrtý, v obřím slalomu šestý). To potvrdil i kouč Christian Mitter.

„Řekli jsme, že chceme zkusit změnit všechno od bot, přes vázání až po samotné lyže. Všechno prozkoumat a být aktivní. Teď našli něco nového, co možná funguje,“ prohlásil Mitter, ačkoliv se vítěze Hirschera porazit nepovedlo.

Čtyřnásobný olympijský vítěz a nynější televizní expert Kjetil André Aamodt tvrdí, že tak velkou konstrukci připevněnou na lyžích ještě nikdy neviděl.

Fotogalerie

„Může to mít dva pozitivní efekty,“ domnívá se norský šampion.

„Lyže bude na svahu klidnější a nabere víc energie. Když se lyže prohne, mírně skloněná tyč způsobí efekt jako u trampolíny. Takové lyže se v oblouku mohou dostat do většího rozsahu.“

Podle něj je však těžké určit, jaký má taková lyže vliv, protože může fungovat jen v určitých podmínkách. V jiných zase ne. Bývalý slalomový šampion Tom Stiansen si tak myslí, že prut má spíš psychický účinek. „Když máte při první zkoušce dobrý pocit, hraje to pak větší mentální roli než skutečně praktickou.“

Až další závody tak ukáží, kdo má v technologickém závodu navrch.

Bude norská lyže revolucí, nebo zbytečností, které se bude Hirscher jen smát?Najdete na iDNES.czmobilní verze