Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záhada konce golfu ve Františkových Lázních

Kousek od lázeňské kolonády | foto: Profimedia.cz

1 2010
Na rozdíl od úspěšného a trvalého vstupu golfu do Karlových Varů a Mariánských Lázní na začátku dvacátého století byl pokus ve Františkových Lázních v zásadě nezdařený.

Zmínku o tom, že golf se hrál i zde, uvedl ve svém stručném průřezu českou golfovou historií Josef Charvát již v roce 1928. Ostatní golfoví historici, Řezáč ani Vávra, tuto skutečnost neuváděli a ani se existenci golfu ve Františkových Lázních příliš nevěřilo.

Nejvýznamnější fakta k objasnění této kapitoly v historii golfu na území Čech přinesli ve své knize Green Story až historici Podracký a Svoboda. Františkovy Lázně zmiňuje i Ch. Arnoldner v knize o historii rakouského golfu.

Zasáhla válka

Podle Podrackého a Svobody vzniklo hřiště přibližně ve stejnou dobu jako ostatní dvě západočeská hřiště, tedy na začátku minulého století. Bylo devítijamkové s celkovou délkou 2700 metrů, areál se rozkládal v těsné blízkosti lázeňského centra.

Bývalý hotel Königsvilla (dnes Pawlik), údajné sídlo Golf-Clubu Francensbad.

I za vznikem tohoto hřiště stála zřejmě zahraniční lázeňská klientela. Místní klub, uváděný jako Golf-Club Francensbad, údajně sídlil v hotelu Kőnigsvilla, jak vyplývá z dobových inzerátů.

Autoři knihy Green Story uvádějí, že v srpnu 1905 se na hřišti uskutečnily první soutěže. Poslední zpráva o golfovém turnaji je ze začátku srpna 1910.

Odkrývání historie je trvalý, nikdy nekončící proces. Za dobu 110 let proběhlo totiž tolik událostí, že je ani nelze vyčerpávajícím způsobem popsat. Seriálem, který touto statí otevíráme, se pokusíme k tomuto procesu přispět (autor).

Jak to s hřištěm dopadlo, bohužel nevíme. Dá se předpokládat, že jeho existenci ukončila první světová válka. Přesto však jeho otisk v dějinách golfu zůstal.

V ročence Golfers Handbook se již zřejmě neexistující golfový klub ve Františkových Lázních uvádí ještě v roce 1935.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze