Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádný Wimbledon ani Davis Cup. Štěpánek musí nejdřív posílit tělo

Radek Štěpánek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

18 2010
Měl být ve Wimbledonu 22. nasazený. Nebude. Radek Štěpánek tam nebude vůbec. Nenastoupí ani v Davis Cupu proti Chile. Své tenisové tempo opět musí přibrzdit. „Mám problémy s vnitřním meniskem levého kolena,“ říká v rozhovoru pro MF DNES. "Bylo to těžké rozhodování, ale i doktor Kolář soudí, že další turnajová pauza je nevyhnutelná."

Ještě v pondělí jste přitom trénoval, ne?
A v úterý jsem měl odletět do Wimbledonu. Pondělní testy nic zlého nevěštily. Doléčil jsem předchozí virózu i zánět v krku. Bohužel, při tréninku se mi pak po 10 minutách podlomilo koleno, bodlo mě v něm a bylo po šancích.

Může toto zranění souviset s vaším předchozím únavovým syndromem?
Souvisí a nesouvisí. Mé tělo je po mononukleóze zesláblé, proto je najednou mnohem náchylnější na některé neduhy, které člověk v plné kondici neřeší. Tímhle mi jasně ukazuje, že není připraveno na plnou zátěž. Musím koleno nejprve posílit. Dobrá zpráva je, že nemusím na operaci ani artroskopii. Domluvili jsme se s doktorem Kolářem na alternativní léčbě.

Zase tedy na chvíli přerušíte...
... ne, ne aby někdo zase psal, že přerušuju kariéru. Prostě mě jen čeká regenerace, posilování a pak postupně vezmu raketu a začnu svůj tenis zase stavět od nuly.

A návrat na turnaje?
Moje představa je 1. srpna ve Washingtonu. Jaká bude realita, teprve uvidíme.

Bude to jedna z nejdelších přestávek vaší kariéry. Nejste už z nejmladších. Nemáte strach, že comeback bude o to obtížnější?
Už v roce 2006 jsem nehrál od Wimbledonu až do konce sezony. Jistě, je to nepříjemné, rozjezd může být pomalejší. Ale věřím ve své síly a v tým lidí okolo mě. Není mi už dvacet, ale mám zkušenosti. Mrzí mě absence ve Wimbledonu i v Davis Cupu, kde letos máme šanci na zopakování, ne-li vylepšení loňského finále. Tak doufám, že kluci to tentokrát zvládnou beze mě a já se pokusím co nejlíp připravit na semifinále.

Nevracel jste se před dvěma týdny při challengeru v Prostějově příliš brzy?
Ne, lékařské výsledky byly v pořádku. Nic jsem neuspěchal.

Váš kouč Korda vám nyní kladl na srdce, ať mnohem víc posloucháte signály těla. Budete opatrnější?
Budu určitě k řeči svého těla senzitivnější. Minulá sezona byla strašidelně náročná, každý turnaj jsem hrál skoro až do víkendu, k tomu přelety kontinentů a pauza takřka žádná. Přetáhl jsem psychiku i organismus.
Pak musíte tu vybitou baterku kompletně dobít, ale to se nestane za týden.Mnohokrát jsem se obětoval, nastupoval jsem zraněný proti Argentině, zesláblý v Belgii. Takových věcí už se musím vyvarovat, i když srdce mi v ten moment říká: Jdi, bojuj, padej na držku. Budu muset víc naslouchat rozumu.

Jak si teď zlepšíte náladu?
To nepotřebuju. Nebudu mlátit hlavou do zdi, že zase nehraju. Jsem pozitivní člověk. Zrehabilituju, posílím a budu o to hladovější po turnajích.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze