Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádná druhá golfová liga, spojení Evropa - Dubaj poráží i Ameriku

Nejlepším hráčem závěru evropské sezony byl Angličan Ian Poulter, hrající na obou stranách Atlantiku. Letos v únoru vyhrál World Match Play Championship v Arizoně. | foto: AP

29 2010
Evropská golfová série bývala ve srovnání s americkou PGA Tour považována za druhou ligu, v níž se točí menší peníze a hrají v ní slabší hráči. Rok 2010 ale tuto nerovnováhu, už tak rozviklanou, úplně zničil.

Spojení s arabskými šejky a vytvoření soutěže Race to Dubai bylo pro European Tour zásadním krokem. Model přežil i celosvětovou ekonomickou krizi a za pouhé dva roky přinesl až nečekaně šťavnaté plody.

V právě skončeném turnaji Dubai World Championship hrálo sedm hráčů do 11. místa světového žebříčku.

"Kdyby někdo před patnácti lety prohlásil, že tři major šampioni roku budou stálými členy evropské série, zavřeli by ho do blázince," říká s notnou dávkou uspokojení šéf European Tour George O´Grady. "A teď je to tady. A navíc to ani zdaleka není jediný evropský úspěch."

Golfové trofeje a jejich majitelé. Zleva: Ryder Cup, Graeme McDowell, US Open Cup, Louis Oosthuizen, Claret Jug, Martin Kaymer, Wannamaker Trophy, Lee Westwood s Dubai World Championship, Race To Dubai Trophy.

Golfové trofeje a jejich majitelé. Zleva: Ryder Cup, Graeme McDowell, US Open Cup, Louis Oosthuizen, Claret Jug, Martin Kaymer, Wannamaker Trophy, Lee Westwood s Dubai World Championship, Race To Dubai Trophy za loňský rok. V neděli se stali držiteli těchto trofejí Kaymer a Robert Karlsson.

Členové European Tour navíc uspěli i v zámoří. Graeme McDowell byl prvním Evropanem, který po 40 letech zvedl nad hlavu trofej na US Open. Čerstvý vítěz Race to Dubai Martin Kaymer přidal vítězství na USPGA Championship.

Série World Golf Championship má dva evropské vítěze Iana Poultera a Francesca Molinariho. Evropský tým vyhrál Ryder Cup.

Je samozřejmé, že mnoho špičkových Evropanů bude dál hrát na obou kontinentech anebo dokonce jen na americkém (Poulter, Casey, Donald, Harrington, Rose a další). Ale Lee Westwood, jenž sesadil Američana Tigera Woodse z pozice světové jedničky, oficiálně oznámil, že zůstane na evropské straně.

race to dubai 2010 - konečné pořadí

1. Martin Kaymer - Německo (22 turnajů) 4 461 011 eur, 2. Graeme McDowell - S.Irsko (24) 3 896 996, 3. Lee Westwood - Anglie (14) 3 222 423, 4. Ian Poulter - Anglie (15) 3 027 008, 5. Francesco Molinari - Itálie (27) 2 799 692, 6. Robert Karlsson - Švédsko (21) 2 296 486, 7. Ernie Els - JAR (15) 2 261 607, 8. Charl Schwartzel - JAR (24) 2 207 965, 9. Miguel Ángel Jiménez - Španělsko (29) 2 179 418, 10. Louis Oosthuizen - JAR (23) 2 070 763, 11. Edoardo Molinari - Itálie (28) 2 009 337, 12. Paul Casey - Anglie (14) 1 888 850, 13. Rory McIlroy - S.Irsko (16) 1 821 050, 14. Alvaro Quiros - Španělsko (25) 1 750 255, 15. Luke Donald - Anglie (13) 1 678 072.

Rozruch vzbudila i mladá hvězda Rory McIlroy, protože se do Evropy po roce vrací. "Před pár lety byla situace taková, že pokud jste chtěli být jedním z nejlepších hráčů světa, museli jste odejít hrát do Ameriky. Dnes to už ale tak není," vystihl situaci.

Inspiraci našel právě v rydercupovém spoluhráči Westwoodovi: "Stal se světovou jedničkou bez karty na PGA Tour, a pokud to dokázal on, můžeme to dokázat i my ostatní. Právě on byl jedním z důvodů mého rozhodnutí."

Boj o partnery

Rok 2011 slibuje něco, co bylo před pár lety nemyslitelné. Bude soubojem nejen o individuální post světové jedničky, ale možná i o to, která golfová série je tou nejlepší na světě.

Není však pravda, že European PGA Tour má vyhráno. Už teď však je jasné, že některé z turnajů v kalendáři nebudou. V ohrožení je Irish Open a také jeden portugalských turnajů.

Martin Kaymer se jako druhý Němec po Bernhardu Langerovi stal vítězem evropské golfové série.

Martin Kaymer se jako druhý Němec po Bernhardu Langerovi stal vítězem evropské golfové série.

"Doufáme, že v Irsku nakonec najdeme kvalitního partnera," uvedl O´Grady. V Portugalsku se spojenými silami uskuteční pouze tamní masters, zatímco open z kalendáře zmizí.

Šéf evropské PGA Tour je však optimistický, co se týče budoucnosti: "European PGA Tour se stává stále silnější, je to vidět i na výsledcích našich hráčů na majorech. Určitě je to velmi určující faktor při vyjednávání s možnými sponzory a televizními společnostmi."

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze