Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začínal sny na tribuně. Teď si zahraje třináctou Evropu u tenisového stolu

12 2010
Že to ale trvalo, může si konečně ulevit. Čtvrt století čekal Petr Korbel na domácí mistrovství Evropy ve stolním tenisu. "Jsem rád, že jsem se toho dožil," oddechl si nejúspěšnější český hráč.

Poprvé v předlouhé kariéře si rodák z Havířova zahraje o evropský trůn skoro doma - v ostravské ČEZ Aréně. "I proto se hodně těším," přiznal. "Je to divácky silný region."

Když se v Česku o tituly bojovalo naposled, vycházející hvězda snila o medailích na tribuně. Korbelovi bylo patnáct let. "Hrálo se v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka," vzpomínal 31. hráč evropských žebříčků na pražské mistrovství Evropy roku 1986.

O čtyři roky později už stál u zeleného stolu přepůleného síťkou jako reprezentant. S nápisem ČSFR na zádech zahájil svoji dlouhou evropskou pouť v týmové soutěži duelem proti Francii.

Petr Korbel

narozen: 6. června 1971 v Havířově

úspěchy: bronz ME 2000 (dvouhra), bronz ze soutěže družstev na ME (2003, 2005) a MS (1991), 4. místo OH v Atlantě 1996, juniorský mistr Evropy 1988

vrcholné akce: 12 x mistrovství Evropy, 14 x mistrovství světa, 5 x olympijské hry

"Kvůli tomu systému zápasy někdy trvaly i pět hodin, končili jsme třeba v jednu v noci," vybavil si semifinalista olympiády v Atlantě. "S Francouzi jsme prohráli 2:5, ale já udělal oba body. Byl to takový dobrý vstup."

Pak přidal další úspěchy - byl bronzový na "Evropě" roku 2000, dvakrát stejný úspěch zopakoval i v týmové soutěži.

Působil v soutěžích po celém světě: Francie, Německo, pět let strávil v Japonsku, aktuálně je hráčem belgického Charleroi.
Jednadvacet sezon pendluje za živobytím.

Letošní sraz nejlepších hráčů starého kontinentu bude jeho třináctý. "Škoda, že přišel až teď, na sklonku kariéry. Bude mi devětatřicet," připomněl. "Byl bych radši, kdyby se tenhle šampionát hrál před deseti lety. Kolem třicítky bývá hráč na vrcholu sil."

Jenže Korbelovi je o dost víc. Proto už teď stejný čas, který věnuje tréninku, musí dávat i na regeneraci. Věk se prostě hlásí, přiznal.

"Záda, kříž, všechno bolí z toho, jak jsem permanentně v podřepu," vysvětluje. Kvůli bolavému úponu v koleni o víkendu vynechal i republikový šampionát.

"Trápí mě to od začátku roku," říkal. "Pokud chci hrát bez bolesti, musím být pod prášky nebo injekcemi. Myslím, že takových exotů - pamětníků bude v Ostravě asi víc. Na prstech dvou rukou by se to dalo spočítat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze