Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletická show začíná. I s deseti Čechy a bez potrestaných Rusů

Convention Center v Portlandu, kde se koná halové mistrovství světa v atletice. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Útok na světové medaile startuje, Portland od čtvrtka přivítá halový šampionát atletů. A ve hře bude i sedm Čechů a tři Češky.

Jedno z ústředních náměstí, Pioneer Courthouse Square, se má proměnit na velkou party: s pivem, jídlem, koncerty. A taky se sledováním atletiky a následným pozdravením se s medailisty.

Celkem 547 mužů a žen ze 148 zemí se sjelo na západní pobřeží USA a v Portlandu od čtvrtka zahájí halové mistrovství světa. Někteří chybí: ať už ti, jejichž disciplíny hala nenabízí, či ti, kteří cílí přípravu za každou cenu vstříc olympiádě v Riu a pozdní americký termín jim nevyhovoval; třetí skupinou absentérů jsou pak Rusové, stále v klatbě za dopingový skandál.

Pro české fanoušky to bude večerní a noční šampionát, ve státě Oregon je o osm hodin méně.

I Portland by rád viděl ponocování, ale takové, které je prodlouženým večírkem. Do USA se halové mistrovství světa vrací po dlouhých 29 letech (naposledy jej hostilo Indianapolis v roce 1987), a tak pořadatelé chtějí zapůsobit. K čemuž má přispět hned start.

Opět tři české medaile z haly?

Nejlepší skokan atletických dějin, „létající Francouz“ Renaud Lavillenie, má jasno: „Moc se těším, protože uvidíme velkou show.“

Šampionát v Portlandu začnou právě tyčkaři a tyčkařky, po slavnostním ceremoniálu dostanou celou arénu pro sebe jen oni.

„Někdy je to pro nás v hale těžké - potřebujeme místo a třeba loni jsme na evropském šampionátu v Praze závodili hned vedle výškařů,“ líčil Lavillenie, když si generálku před Portlandem odbyl v Česku. „Jsme šťastní, že tady budeme v aréně jediní, sami ve světle ramp.“

Program: Češi na halovém MS v atletice v Portlandu

Noc na pátek
3.05 tyčka M (BALNER, KUDLIČKA) i Ž (MALÁČOVÁ)

Pátek - večerní blok
18.30, 20.10, 22.25 pětiboj Ž (CACHOVÁ)
19.30, 20.20 sedmiboj M (HELCELET)
19.45 rozběh 400 m M (MASLÁK)
21.35 rozběh 1 500 m Ž (MÄKI)

Pátek - noční blok
1.15, 4.10 pětiboj Ž (CACHOVÁ)
1.15, 2.45 sedmiboj M (HELCELET)
2.50 koule M (STANĚK)
3.00 rozběh 1 500 m M (HOLUŠA)
3.45 semifinále 400 m M (MASLÁK?)

Sobota - večerní blok
19.00, 20.00 sedmiboj M (HELCELET)

Sobota - noční blok
3.05 finále 400 m M (MASLÁK?)
3.18 finále 1 500 m Ž (MÄKI?)
3.35 sedmiboj M (HELCELET)

Neděle - večerní blok
21.05 dálka M (JUŠKA)
22.05 finále 1 500 m M (HOLUŠA?)

Pozn.: v Portlandu je o 8 hodin méně

Lavillenie se v Jablonci dostal nad 603 centimetrů a v USA by se hned na úvod měl postarat o jeden z vrcholů. Zajímavé to bude i pro českou výpravu: představí se Michal Balner, Jan Kudlička a mezi ženami Romana Maláčová (a to další kvalifikovaná, Jiřina Ptáčníková, vzdala účast pro nemoc).

Stejně jako u všech dalších technických disciplín půjde u tyčkařů a tyčkařek rovnou o finále, což má pomoci k vyšší atraktivitě.

Jaké jsou české cíle? Šéftrenér Tomáš Dvořák má pod sebou desetičlennou výpravu a líbilo by se mu srovnat bilanci z posledního halového MS v Polsku, kde v Sopotech Češi dobyli zlato, stříbro a bronz.

Titul obhajuje na čtyřstovce Maslák, v USA bude chtít medailové mlčení z velkých akcí prolomit vícebojař Helcelet - a kdo dál?

Těžko hádat; i to by mohlo být motto šampionátu. Při absencích, o jejichž důvodech již byla řeč, se dají čekat méně obvyklí medailisté.

Ale jsou tu samozřejmě i velefavorité. Třeba rodák z Portlandu a světový rekordman ve vícebojích Ashton Eaton. Či právě Lavillenie.

„Nenapadlo by mě nezávodit v hale, i když je olympijský rok. Každou šanci na zisk titulu by člověk měl využít,“ tvrdí Francouz.

Pokud ji on na úvod promarní, bude to překvapení.Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze