Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletická show začíná. I s deseti Čechy a bez potrestaných Rusů

Convention Center v Portlandu, kde se koná halové mistrovství světa v atletice. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Útok na světové medaile startuje, Portland od čtvrtka přivítá halový šampionát atletů. A ve hře bude i sedm Čechů a tři Češky.

Jedno z ústředních náměstí, Pioneer Courthouse Square, se má proměnit na velkou party: s pivem, jídlem, koncerty. A taky se sledováním atletiky a následným pozdravením se s medailisty.

Celkem 547 mužů a žen ze 148 zemí se sjelo na západní pobřeží USA a v Portlandu od čtvrtka zahájí halové mistrovství světa. Někteří chybí: ať už ti, jejichž disciplíny hala nenabízí, či ti, kteří cílí přípravu za každou cenu vstříc olympiádě v Riu a pozdní americký termín jim nevyhovoval; třetí skupinou absentérů jsou pak Rusové, stále v klatbě za dopingový skandál.

Pro české fanoušky to bude večerní a noční šampionát, ve státě Oregon je o osm hodin méně.

I Portland by rád viděl ponocování, ale takové, které je prodlouženým večírkem. Do USA se halové mistrovství světa vrací po dlouhých 29 letech (naposledy jej hostilo Indianapolis v roce 1987), a tak pořadatelé chtějí zapůsobit. K čemuž má přispět hned start.

Opět tři české medaile z haly?

Nejlepší skokan atletických dějin, „létající Francouz“ Renaud Lavillenie, má jasno: „Moc se těším, protože uvidíme velkou show.“

Šampionát v Portlandu začnou právě tyčkaři a tyčkařky, po slavnostním ceremoniálu dostanou celou arénu pro sebe jen oni.

„Někdy je to pro nás v hale těžké - potřebujeme místo a třeba loni jsme na evropském šampionátu v Praze závodili hned vedle výškařů,“ líčil Lavillenie, když si generálku před Portlandem odbyl v Česku. „Jsme šťastní, že tady budeme v aréně jediní, sami ve světle ramp.“

Program: Češi na halovém MS v atletice v Portlandu

Noc na pátek
3.05 tyčka M (BALNER, KUDLIČKA) i Ž (MALÁČOVÁ)

Pátek - večerní blok
18.30, 20.10, 22.25 pětiboj Ž (CACHOVÁ)
19.30, 20.20 sedmiboj M (HELCELET)
19.45 rozběh 400 m M (MASLÁK)
21.35 rozběh 1 500 m Ž (MÄKI)

Pátek - noční blok
1.15, 4.10 pětiboj Ž (CACHOVÁ)
1.15, 2.45 sedmiboj M (HELCELET)
2.50 koule M (STANĚK)
3.00 rozběh 1 500 m M (HOLUŠA)
3.45 semifinále 400 m M (MASLÁK?)

Sobota - večerní blok
19.00, 20.00 sedmiboj M (HELCELET)

Sobota - noční blok
3.05 finále 400 m M (MASLÁK?)
3.18 finále 1 500 m Ž (MÄKI?)
3.35 sedmiboj M (HELCELET)

Neděle - večerní blok
21.05 dálka M (JUŠKA)
22.05 finále 1 500 m M (HOLUŠA?)

Pozn.: v Portlandu je o 8 hodin méně

Lavillenie se v Jablonci dostal nad 603 centimetrů a v USA by se hned na úvod měl postarat o jeden z vrcholů. Zajímavé to bude i pro českou výpravu: představí se Michal Balner, Jan Kudlička a mezi ženami Romana Maláčová (a to další kvalifikovaná, Jiřina Ptáčníková, vzdala účast pro nemoc).

Stejně jako u všech dalších technických disciplín půjde u tyčkařů a tyčkařek rovnou o finále, což má pomoci k vyšší atraktivitě.

Jaké jsou české cíle? Šéftrenér Tomáš Dvořák má pod sebou desetičlennou výpravu a líbilo by se mu srovnat bilanci z posledního halového MS v Polsku, kde v Sopotech Češi dobyli zlato, stříbro a bronz.

Titul obhajuje na čtyřstovce Maslák, v USA bude chtít medailové mlčení z velkých akcí prolomit vícebojař Helcelet - a kdo dál?

Těžko hádat; i to by mohlo být motto šampionátu. Při absencích, o jejichž důvodech již byla řeč, se dají čekat méně obvyklí medailisté.

Ale jsou tu samozřejmě i velefavorité. Třeba rodák z Portlandu a světový rekordman ve vícebojích Ashton Eaton. Či právě Lavillenie.

„Nenapadlo by mě nezávodit v hale, i když je olympijský rok. Každou šanci na zisk titulu by člověk měl využít,“ tvrdí Francouz.

Pokud ji on na úvod promarní, bude to překvapení.Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·
Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·

r.v. 2014, naj. 73 236 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze