Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachrání lyžařskou Tour v Česku hladoví organizátoři?

Momentka ze sprinterského závodu Tour de Ski v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

2 2009
Zmizí běžecká Tour de Ski z Česka? To nyní neví ani jeden z tvůrců lyžařského seriálu. Další účast Prahy či Nového Města v lyžařském putovním klání je zatím nejistá. "Je rozhodnuto, že další Tour začne v Oberhofu a skončí ve Val di Fiemme. Věřím, že závody v Česku budou, ale nemohu to nyní potvrdit," říká Jürg Capol pro MF DNES.

"Když budeme pracovat se stejnými organizátory, bude se Tour vyvíjet."

V čem je tedy problém? Podle Capola nejde o to, že by Česko nebylo dobrým reklamním trhem.

Potíž je však v tom, že třeba Nové Město, tradiční běžecká destinace, je trochu z ruky při cestování Tour z Německa do Itálie.

"Problém je v logistice. Bez ohledu na národnosti by možná bylo smysluplnější hledat místo, které je spíš po cestě na jih," říká Capol.

Gian-Franco Kasper, prezident Mezinárodní lyžařské federace, by Tour rád viděl v Rakousku či Švýcarsku. "Když jsme začínali Tour v roce 2004 plánovat, počítali jsme, kolik hodin můžete cestovat, co je reálné a co ne. Na začátku nebylo Česko v plánu, ale organizátoři měli velký zájem. Vždycky preferuju hladové organizátory," namítá Capol.

Což je plus pro Česko. Rakušané dobré běžce nemají a Švýcary probudil až nyní mladý talent Cologna.

"V Česku je navíc velká podpora médií. Ztratili bychom zemi, které se o běžecký sport velmi zajímá," uznává Capol.

Nadějí českých organizátorů je letošní úspěch německého Oberhofu. "Do Česka je odtamtud dobré spojení," říká Capol. "Šlo to tento rok, proč by to nešlo další?" Větší výhodu však nejspíš bude mít Praha. A nejen kvůli cestování. "Je to pro Tour dobrá image, když řeknete, že máte závod v Praze. Město jí dodává trochu barvu."

Rozhodnutí možná padne už brzy po této Tour, oficiálně bude potvrzeno v květnu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze