Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo bude videohitem NBA? Tři náctiletí mladíci, vyskakující stropem

25 2014
Zámořská basketbalová NBA nastoluje v posledních letech jednoznačný trend: začínají ji ovládat atleticky výjimečně disponovaní hráči. Potvrzení tohoto trendu má přinést letošní draft. Vzít ligu - a vzápětí i sociální média - útokem se chystají další tři superskokané, jimž jsou haly nízké: Andrew Wiggins, Aaron Gordon a Zach LaVine.

Blake Griffin nebo Russell Westbrook prezentují novou NBA. Takovou, ve které hrají hlavní roli úžasné atletické schopnosti. S trochou nadsázky se dá tvrdit, že u těchto dvou hvězd převažují tyto dovednosti nad těmi basketbalovými. Pro fanoušky jsou jejich výkony samozřejmě hodně atraktivní, protože mohou sledovat efektní smeče či drtivé bloky.

Zatímco čistě basketbalové statistiky se dají snadno měřit například v podobě bodů, doskoků či asistencí na zápas, atletické schopnosti se měří hůře. Vhodným ukazatelem však může být hodnota vertikálního výskoku. U Russella Westbrooka činí 93 centimetrů, u Blakea Griffina ještě o centimetr více.

Co to je však proti Andrewovi Wigginsovi, možné jedničce nadcházejícího draftu? Mladíkovi z univerzity v Kansasu byl naměřen vertikální výskok neskutečných 112 centimetrů! Jako důkaz posloužila fotografie, která se stala senzací sociálních sítí.

Zach LaVine

Zach LaVine

Aaron Gordon

Aaron Gordon


Od té doby se v souvislosti s jeho osobou takřka nemluví o ničem jiném. Prakticky nikdo neřeší, jaký je střelec, jak zakončuje rychlé protiútoky nebo jak zvládá defenzivní činnost. Každého zajímají jen jeho neskutečné atletické kousky.

Wiggins přitom není jediný. V elitní desítce by jej při draftu měl doplnit Aaron Gordon, vysoké křídlo z arizonské univerzity. Tento osmnáctiletý talent bývá často přirovnáván ke zmiňovanému Blakeu Griffinovi, možná i díky určité vizuální podobnosti. Je však faktem, že hvězda Clippers je znatelně silnější, zatímco Gordon disponuje vyšší basketbalovou inteligenci. O svých dovednostech ostatně přesvědčil i v České republice, kde se loni stal nejužitečnějším hráčem mistrovství světa do devatenácti let.

Třetím do party je pak střední rozehrávač Zach LaVine. Ten je pro změnu srovnáván s Russellem Westbrookem. Kromě stejné pozice a atletičnosti je pojí ještě působení na slavné losangeleské univerzitě UCLA. LaVineovi však bývá paradoxně vyčítáno, že své atletické přednosti uplatňuje málo a častěji se uchyluje ke střelám ze střední a delší vzdálenosti.

Letošní draft do NBA je považován za nejlepší za posledních deset let. Jsou do něj přihlášeni hráči, kteří mohou změnit rozložení sil mezi jednotlivými týmy. Jedna věc však patrně zůstane neměnná: lize budou i nadále vládnout famózní atleti. Postarat by se o to měli právě Wiggins, Gordon a LaVine.Najdete na iDNES.czmobilní verze