Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začalo vyšetřování paralympijských podvodů

28 2000
M a d r i d - Španělský paralympijský výbor začal v pondělí vyšetřovat obvinění novináře Carlose Ribagordy, že na paralympiádě v Sydney startovali i sportovci bez postižení. Ribagorda v minulém týdnu řekl, že on sám je jedním z těch, kteří se dostali na hry, ačkoli je zdráv. V Austrálii pak získal se španělským týmem mentálně postižených basketbalistů zlatou medaili. Ribagorda svým prohlášením rozpoutal skandál, protože basketbal patří ve Španělsku k nejoblíbenějším sportům postižených lidí. On a dalších devět spoluhráčů se prý nemuseli podrobit žádným lékařským nebo psychologickým testům, zda skutečně trpí mentálním postižením. Za basketbalový tým Ribagorda hraje už více než dva roky.

Španělský paralympijský výbor oznámil, že vyšetřování se bude týkat všech účastníků vybraných svazem pro mentálně postižené sportovce. "Je smutné, že by mohl být náš úspěch v Sydney zastíněn neférovým přístupem několika sportovců. Proto je v našem zájmu, abychom se prostřednictvím vyšetřování dobrali k nějakým závěrům," řekl předseda Jose Maria Arroyo.  Dodal, že pokud by byla obvinění pravdivá, výbor by přistoupil k nejvyšším možným sankcím.

Hry v Sydney byly pro Španělsko nejúspěšnější paralympiádou, na níž dohromady získalo 107 medailí. Co do jejich počtu byly v Austrálii úspěšnější jen dvě země - pořádající Austrálie a Velká Británie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze