Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začal to hokejista Tumba Johansson, Švédsko má už léta golfové hvězdy

Světový pohár 2009 - Henrik Stenson a Robert Karlsson, Švédsko. | foto: AP

10 2010
Že se švédští golfisté objevují ve světové špičce, není žádnou novinkou. Fredrik Andersson Hed na italském Open v Turíně jen potvrdil, že pro golf je Švédsko zemí zaslíbenou. Proč a jak vlastně?

Andersson Hed není typickým "prvovítězem". Vytouženého prvního titulu se dočkal až v osmatřiceti letech, ale současná základna mladých švédských golfových talentů je úctyhodná.

Vloni dokázali na European Tour zvítězit mladíci Oskar Henningson (v Čeladné - na snímku) či Alexander Norén, další mladík Oscar Florén vystrkuje růžky na Challenge Tour a jestli bude pokračovat v podobném tempu (zatím je v celkovém pořadí čtvrtý), brzy by se měl objevit výš.

Moravia Silesia Open 2009 - vítěz Oskar Henningsson.

Solidních zkušených hráčů a mladých talentů je ale mnohem, mnohem víc!

Příklad k následování

Příběh švédského golfu ("švédský golfový zázrak", jak se mu někdy říká) je skutečně téměř neuvěřitelný. Severská země s pouze devíti miliony a 300 tisíci obyvatel má těžko uvěřitelných půl milionu golfistů a golfistek.

Dvacet procent z nich, tedy nějakých 100 tisíc, jsou lidé pod 20 let. Třicet procent z nich, tedy zhruba 160 tisíc, jsou ženy, což je vyšší číslo než v naprosté většině ostatních zemí.

Švédská golfová federace organizuje téměř 500 klubů. Přitom ještě v padesátých letech hrálo golf jen nějakých sedm tisíc lidí.

Historie švédského golfu sahá až do 19.století, ale hlavní boom přišel v 70. a 80. letech minulého století a zásadní zásluhu na tom má bývalý hokejista Sven Tumba Johansson, který se po skončení své hokejové kariéry stal velkým propagátorem golfu a také skvělým hráčem.

Annika Sörenstamová.

Švédsku se podařilo to, co se dosud nepodařilo v tuzemsku – dostat golf na školy a udělat z něj sport pro celou rodinu. Ve Švédsku je zcela běžné, že na hřiště vyráží společně celá rodina.

Dalším vysvětlením golfového boomu je také to, že Skandinávci jsou sportovně naladění a zároveň mají rádi přírodu a pobyt venku. A nedostatek léta nahrazují bílé noci, prodlužující golfovou sezonu.

Star 2020

S tak obrovskou členskou základnou a podporou mládežnického golfu se Švédové a Švédky brzy začali prosazovat i do evropské a světové golfové špičky. Velkými vzory a průkopníky

se stali mezi muži Jesper Parnevik a mezi ženami bývalá světová jednička Annika Sörenstamová (oba na snímcích). Ještě před Parnevikem si ale jako první Švéd historie zahrál Ryder Cup Joakim Haeggman (1993) a vůbec první švédskou golfovou hvězdou byla Liselotte Neumannová, která vyhrála U.S. Open v roce 1988.

Jesper Parnevik a jeho klobouk.

Počet švédských mužských vítězů na European Tour už se blíží číslu 30, šest z nich dokázalo zvítězit i na americké půdě. Parnevik byl na začátku tohoto desetiletí 38 týdnů v top 10 světového žebříčku.

Ze současných hráčů pronikli do této nejužší špičky Henrik Stenson a Robert Karlsson. Spolu vyhráli Světový pohár v roce 2008 v čínském Mission Hills. Karlsson vyhrál už deset turnajů evropského okruhu a v roce 2008 se stal evropskou jedničkou. Stenson zase dokázal k šesti titulům na kontinentu vyhrát v zámoří prestižní turnaje WGC Accenture Match Play a Players Championship.

Bude švédský golfový zázrak pokračovat? Pravděpodobně ano. Švédská golfová federace odstartovala projekt "Star 2020", který jednak studuje, jak přesně ke švédskému golfovému boomu došlo, a jeho účelem je samozřejmě také to, jak tento boom prodloužit.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze