Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za výsledky je týmový duch, tvrdí šéf volejbalistů. Chybí jen lepší obrana

Čeští volejbalisté se radují z dalšího vítězného míče proti Bulharsku v zápase mistrovství světa v Itálii. | foto: AP

28 2010
Vyšel z šatny, kde se slavilo velké vítězství nad Bulharskem, a pomyslel si: Jsou ve správné pohodě, pozitivní, rozradostnění. "Ale už to nejsou malí kluci, kteří by se vznášeli v euforii," tvrdil Zdeněk Haník, předseda volejbalového svazu a někdejší kouč reprezentace, po druhém vítězství Čechů na mistrovství světa.

Hráči z výběru kouče Jana Svobody v pondělí šokovali výhrou nad Bulhary, bronzovými z předchozího šampionátu. Den předtím jasně smetli Čínu, na úvod mistrovství v Itálii jen těsně prohráli s Francouzi.

"V první řadě se trenéru Svobodovi podařilo dostat z hráčů kromě individuálních kvalit i týmovou sílu," prohlásil Haník. "Z družstva cítím patrnou podřízenost týmovému duchu."

ptejte se volejbalistů

Posílejte otázky českým volejbalovým reprezentantům do Itálie. Hráči a trenéři vám budou průběžně odpovídat po dobu svého pobytu v dějišti šampionátu ZDE.

Vítězství 3:1 nad Bulharskem vzešlo z toho, že všem najednou zápas sedl. Dlouhodobě výborně hrají středoví Veselý s Petrem Konečným.

"Mile mě překvapil Pláteník," chválil Haník. "V minulosti jsem býval k jeho výkonům rezervovanější, ale teď musím smeknout."

Jediné, co podle exkouče českému výběru ve srovnání se světovou špičkou trošku chybí, je obrana v poli. "Ale ze zápasu bylo cítit, že to vítězství nepřišlo jenom z nadšení, ale že jsme prostě byli lepší."

Ve čtvrtek čeští hráči rozehrají bitvu o postup mezi nejlepší dvanáctku. Ve skupině L hrané v Anconě nejdříve nastoupí proti olympijským šampionům z USA, v sobotu se utkají s velkým překvapením šampionátu - Kamerunem. Oba duely startují v 17 hodin.

Zdeněk Haník

"Současnou sestavu Američanů neznám, asi to nebude ta olympijská," dumal Haník. "Ale i když bude tým o něco slabší, pořád jde o světovou extratřídu. Dál postupují dva a to už bude jedno z jakého místa, protože pak jsou všichni silní. Klíčový bude zápas právě s Kamerunem."

Pak přijdou na řadu zápasy o TOP8, a pak...

"S myšlenkami na medaili bych byl opatrnější," brzdil volejbalový předseda. "Jsou to takové euforické sny. Samozřejmě nevylučuju ji, ale teď bude zásadní postup mezi nejlepší dvanáctku, a už to by byl nejlepší výsledek českého volejbalu na mistrovství světa. Horní limity týmu bych nechal na budoucnosti."

Se současnou kvalitou hry českého výběru nejsou ale možná ani tak odvážné myšlenky přehnané. I kouč Svoboda chválil hráče za bojovnost a zarputilost. "Doufám ve stoupající tendenci," přál si trenér.

Na otázku, zda bude rozhodovat hlava, Haník tvrdil, že výkonnostně o stupínek výš jsou Rusové, Brazílie, Kuba, Italové. "Ale jako vždy bude rozhodující roli hrát psychika. Psychicky nejnáročnější byl první zápas, který jsme s Francií těsně prohráli. Ale teď už jsou všichni rozehraní, žádné psychické kolapsy ani u nás, ani u soupeřů už nelze očekávat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze