Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za lepší, hezčí házenou. Zmenšete branky, říká házenkářský Blatter

Zmenšit branky a posunout hranici brankoviště: házenkářský boss chce, aby padalo méně gólů. | foto: Radek Miča, MAFRA

20 2010
Často se spolu potkávají, mají společné sny a společný zástup četných odpůrců. Šéfovi fotbalového hnutí Seppu Blatterovi je vytýkána spousta věcí: rezolutní odmítání videa, korupční skandály, přidělování šampionátu "nefotbalovým" zemím (jako naposledy Kataru), přecpaná termínová listina...

"Sepp je můj dobrý přítel. Rozumíme si, často spolu trávíme čas," říká egyptský bafuňář Hassan Moustafa, pro změnu nejvyšší funkcionář světové házené. A muž s přezdívkou "házenkářský Blatter", což dokazuje následujícími úvahami, o něž se dělil s reportéry německého magazínu SportBild.

Jestliže si hlavní hvězdy házené včetně českého kanonýra Filipa Jíchy stěžují hlavně na neúnosný kalendář akcí – házená má každý rok MS či ME a jednou za čtyři roky olympijský turnaj navíc – Moustafa to odmítá.

"To by byla smrt házené. Potřebujeme velké akce a příjmy z nich," říká, nedbaje rostoucího počtu zranění předních hráčů.

A nabízí zvláštní recepty, jak tradiční sport posunout dál. "Řešíme lepidlový problém," líčí bývalý egyptský reprezentant: podle něj házenou výrazně trápí to, že jsou míče a podlahy ulepené od vosku, který hráči používají pro lepší kontrolu balonu.

To je však jen detail. Revoluční návrhy od muže, který světovou házenou vede od roku 2000 a v čele vydrží do roku 2013, zní jinak. "Zmenšil bych branky. A taky dávám na zvážení posunout hranici brankoviště ze současných 6 metrů na 7," popisuje."Důvod? Hrál jsem házenou a psal o ní diplomovou práci. Brankář je třetina úspěchu, a čím víc toho chytí, tím víc se budou útoky přelévat a házená se stane rychlejším sportem."

Jistě, většina míčových sportů se snaží modernizovat – volejbal třeba loni na MS klubů zkoušel revoluci: první míč se po příjmu směl útočit jen ze zadních pozic (letos od toho upustil).

Ale egyptské rady "házenkářského Blattera"? Nabízí se paralela se změnou, o niž stojí. Posunout brankoviště o metr, to je prostě krok dozadu...Najdete na iDNES.czmobilní verze