Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za dva miliony Janda smlouvu podepíše

Jakub Janda, skoky - Skokan na lyžích Jakub Janda s velkým křišťálovým globem za triumf v seriálu Světového poháru v sezoně 2005/2006. | foto: ČTK

30 2006
Praha - Vleklý spor je u konce. Skokan na lyžích Jakub Janda podepíše v sobotu reprezentační smlouvu a bude moci nadále reprezentovat Česko. Vítěz Světového poháru dostane za reklamní plochy od lyžařského svazu kompenzaci ve výši 2,1 milionu korun. Přesně dvakrát více, než inkasoval před rokem.

Podmínky vyjednal Jandův manažer František Jež.

Kontrakt, který byl v minulých měsících předmětem jeho sporu se svazovým úsekem skoku na lyžích, podepíše v sobotu 2. září ve slovinské Kranji, kde se koná další závod letní Grand Prix.

Vítěz Světového poháru dostane za reklamní plochy na lyžích odstupné, které by mělo činit 2,1 milionu korun.

Sumu navrhlo vedení svazu lyžařů a částka je přesně o sto procent vyšší než v minulém roce. Loni činila kompenzace 1,05 milionu korun. Navíc si Janda bude moci vylepšit své příjmy také zásluhou nového bonusového systému, který už v minulých dnech akceptoval.

"Jsme rádi, že se konečně došlo k dohodě. Manažeři Jakuba Jandy nakonec souhlasili s kompenzačním návrhem za reklamní plochu na lyžích," uvedl dnes v tiskové zprávě předseda Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka.

Jandu negativní reakce lidí štvaly

"To je úžasné," reagoval Janda na fakt, že je spor u konce. "Je dobře, že když se s jednou stranou nedalo vůbec dohodnout, tak do toho Sobotka vstoupil a jednání se urychlila," konstatoval.

Osmadvacetiletého skokana trápilo, jak se veřejně diskutovalo o podmínkách jeho kontraktu. "Byl jsem druhou stranou hodně špiněn, dost lidí se na mě proto špatně dívalo, což mě hodně ubíjelo," řekl vítěz Turné čtyř můstků.

Slýchával kolem sebe, co si prý vymýšlí za peníze. "Přesně takové byly reakce, nic milého," řekl skokan.

Spekulovalo se o tom, že pokud Janda nepodepíše smlouvu, mohl by skákat za jinou zemi. Mluvilo se například o Polsku, kde by určitě měli zájem. "To vytvořila média, já se k tomu nikdy nevyjádřil a dělal jsem si spíš srandu," řekl Janda.

Jednání prostřednictvím telefonů a elektronické pošty se dnes zúčastnili vedle Sobotky i pověření členové výkonného výboru a po sérii neúspěšných debat dospěly obě strany k dohodě.

"Je to především dobrá zpráva pro Jakuba. Tím se mu uleví," řekl ČTK Jež.

Janda se podle něj už může v klidu připravovat. "Už na něm bylo vidět, určité psychické opotřebení, byl unavený, cítil tlak na svou osobu," dodal manažer.

Pokud skokan zopakuje výsledky ve Světovém poháru, který loni celkově vyhrál, i na mistrovství světa, kde získal stříbrnou a bronzovou medaili, může dosáhnout odměna až 1,5 milionu korun. Celkový roční příjem české skokanské jedničky by se podle Sobotky měl pohybovat okolo deseti milionů korun.

"Jakubovi se dostává stoprocentního zajištění od Dukly Frenštát i od úseku skoku, respektive Svazu lyžařů České republiky. Ke kompenzaci jsme přistoupili s vědomím, že Jakub je celkový vítěz Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků," uvedl Sobotka.

"Od začátku jsem měl pocit, že dohoda bude rychlá a bezproblémová," dodal.

Jandův manažer Jež podle jeho slov na návrhy svazu reagoval konstruktivně. "Celou situaci komplikovaly skutečnosti, že do jednání neustále vstupovali lidé z mimosportovní oblasti nebo rodinní příslušníci. V budoucnu se podobných tlaků chceme rozhodně vyvarovat," prohlásil Sobotka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze