Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za dopingové potíže rychlobruslařky Pechsteinové možná může nemoc

Claudia Pechsteinová | foto: AP

15 2010
Dědičná nemoc krve je podle německcýh lékařů možnou příčinou dopingového skandálu rychlobruslařské legendy Claudie Pechsteinové. Ta přitom kvůli abnormálním hodnotám krvinek dostala dvouletý trest.

Gerhard Ehninger, šéf Německé hematologické a onkologické společnosti, řekl, že pětinásobná olympijská vítězka Pechsteinová má lehčí formu takzvané sférocytózy. Tuto krevní chorobu podle všeho zdědila po svém otci.

Na nemoc reaguje tělo zvýšenou produkcí nezralé formy červených krvinek nazývaných retikulocyty. Právě množství retikulocytů bylo pro Mezinárodní bruslařskou unii (ISU) klíčovým důkazem proti Pechsteinové. Komise ISU se shodla na tom, že výsledky jejích testů nemohly být způsobeny přirozenou cestou, ale pouze použitím zakázaných látek.

Nyní osmatřicetiletá Pechsteinová od začátku své kauzy doping popírá a proti trestu bojuje u různých instancí. Zatím však neuspěla s odvoláním u arbitráže CAS a částečně ani u švýcarského federálního soudu, u nějž usilovala o dočasné pozdržení suspendace kvůli účasti na olympijských hrách ve Vancouveru.

Švýcarský soud se ještě bude zabývat případem devítinásobné olympijské medailistky v celé jeho šíři, již dříve však uvedl, že Peschsteinová se svou stížností nejspíš neuspěje.

Někdejší velký vzor současné české hvězdy Martiny Sáblíkové přišel kvůli trestu o start na šestých olympijských hrách. I tak je stále nejúspěšnější německou účastnicí zimních her.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze