Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z tebe lyžař nebude, smáli se Maierovi. Pak se stal hvězdou sjezdovek

KRÁL. Rakouský sjezdař Hermann Maier vyhrál 54 závodů Světového poháru, ale uměl i padat. | foto: Reuters

14 2009
Po tváři se mu kutálely slzy jak hrachy, když mu v patnácti letech při náboru řekli: Podívej se na svoji postavu, z tebe nikdy dobrý lyžař nebude. A on se jím přesto stal. Hermann Maier vyhrál na sjezdovkách, co se dalo.

Klučina z Alp neměl v mládí svaly, byl lehoučký a už tehdy ho trápily problémy s koleny. Po verdiktu poroty v lyžařské škole se plný odhodlání vrátil domů a pod vedením otce dřel. Vyučil se zedníkem, při fuškách nabíral sílu. Po večerech jezdil na kole, trénoval na lyžích a každý tréninkový sjezd si nejdřív vyšlapal po svých.

Za třináct let své kariéry dokázal Maier instruktorům z akademie jejich omyl - čtyřikrát vyhrál Světový pohár, doma má dvě olympijská zlata, třikrát byl mistrem světa.

V úterý si pláč zopakoval. "Jsem tu, abych se rozloučil," procedil mezi zuby. "Hlavní je zdraví. Teď mě nic netrápí a chci, aby to takhle vydrželo."

Na prahu olympijské sezony tak zásadně překvapil. Nejednomu soupeři se ale ulevilo.Rakouský Herminátor totiž uměl velké věci. A vždy po nějakém průšvihu.

Po pádu v naganském sjezdu se málem zabil, proletěl ochrannými sítěmi. A za odměnu se dostal na obálku časopisu Sports Illustrated. Pár dnů nato vyhrál super-G a obří slalom.

Stejně nahnuté to s ním bylo i po nehodě na motorce, kdy do něj cestou z tréninku narazilo auto. Doktoři už mu chtěli amputovat nohu, on je ale přesvědčil ke složité operaci rostříštěného bérce.

Přišel o olympiádu v Salt Lake City, všichni si mysleli, že s Herminátorem je konec. On se ale znovu naučil chodi a lyžovat a po 508 dnech vrátil do startovní budky. Dva týdny po návratu vyhrál.

Březnová operace kolena zase slibovala velké věci. Minulý týden prohlašoval, jak se těší do Vancouveru. A teď...

"Loučím se s povoláním mých snů," řekl. "Začátky byly rozhodně jednodušší než teď konec."

Hermann Maier

* 7. prosince 1972, Altenmarkt

Největší úspěchy:
dvojnásobný olympijský vítěz, trojnásobný mistr světa, čtyřnásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru
- OH:
1998 (Nagano) - 2x zlato (obří slalom a super-G); 2006 (Turín) - stříbro (super-G) a bronz (obří slalom)
- MS:
1999 (Vail) - 2x zlato (sjezd a super-G); 2001 (St. Anton) - stříbro (sjezd) a bronz (super-G); 2003 (Sv. Mořic) - stříbro (super-G); 2005 (Bormio) - zlato (obří slalom)
- SP:
celkový vítěz 1998, 2000, 2001 a 2004; držitel deseti malých glóbů (5x super-G, 3x obří slalom, 2x sjezd); vítěz 54 závodů SP

Ocenění:
4x rakouský sportovec roku (1998-2001)

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze