Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Novotné bude Američanka

7 2006
New York, Praha - Tenistka Jana Novotná se stane třetím českým grandslamovým vítězem, který obdrží americké občanství. Bude následovat Martinu Navrátilovou a Ivana Lendla. Takřka veškeré formality splnila, koncem září obdrží certifikát. "Miluji tuto zemi. Uspořádáme velkou americkou oslavu," prohlásila nyní při tenisovém US Open, kde startuje ve dvouhře veteránek.

"Její tvář se přitom rozzářila, jako u dítěte, které dostalo padesát vánočních dárků," napsal list South Florida Sun-Sentinel.

"Když mi bylo patnáct, přiletěla jsem do Ameriky poprvé, abych tu hrála turnaj Orange Bowl," vyprávěla Novotná. "Neměla jsem peníze a neuměla anglicky. Ale moc se mi tu líbilo. Tehdy jsem poprvé cítila, že bych chtěla být občankou této země."

Doma je na Floridě

Sedmatřicetiletá rodačka z Brna bydlí od konce 90. let na floridském pobřeží, kde je v letovisku Highland Beach majitelkou luxusního apartmá ve 14. patře rezidence Toscana. Čeká ji už pouze závěrečný formální pohovor s imigračními úředníky. "Pak to potrvá jen krátký čas, než dostanu certifikát."

Zároveň ztratí české občanství! "Za současné právní úpravy státní občan, který na vlastní žádost nabude cizího státního občanství, pozbývá české," uvedl Václav Henych, náměstek ministra vnitra. Výjimku by dostala, kdyby se vdala za amerického manžela, Novotná je však svobodná.

"Připravujeme sice úpravu zákona, který by pak tyto otázky řešil jinak, ale zatím nebyl projednán ani vládou," dodal Henych. Z americké strany by naopak problémy s dvojitým občanstvím nevznikly. "Naše právo ho lidem povoluje," informovala Victoria Silvermanová, mluvčí velvyslanectví USA v Praze.

Navrátilová: Výborně!

Závěrečný pohovor na imigračním úřadě měla původně Novotná absolvovat v červenci, ale požádala o odklad, aby se ve Wimbledonu mohla zúčastnit veteránského turnaje.

Američtí novináři teď chtěli vědět, zda den, kdy se stane občankou USA, pro ni bude významnější než den jejího wimbledonského triumfu v roce 1998. "Wimbledon je největším dnem mého tenisového života. Toto bude největší den mého osobního života," odvětila.

Za rodiči do Česka pravidelně létá na Vánoce i v létě. "V Brně najdu spoustu věcí, které mi Amerika dát nemůže. I paneláky tu mají své kouzlo. Po Vánocích mi bylo smutno, když jsem z Česka odlétala," řekla v červenci pro MF DNES.

V americké politice se prý orientuje mnohem víc než v české. "Pod Bushem však země dospěla do katastrofálního stavu. Pod demokraty by určitě prosperovala líp," dala loni najevo své preference.

Rovněž Martina Navrátilová patří k odpůrcům George Bushe. "Ale když jsem jí ve Wimbledonu prozradila své plány ohledně občanství, řekla mi: Výborně," líčila Novotná.

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze