Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z krále formule 1 Räikkönena je v rallye mistr nehod

9 2010
Byl zvyklý vítězit i znuděně dojíždět uprostřed pole. Byl mistrem světa. Ale hlavně byl zvyklý vidět cíl. Teď si Kimi Räikkönen zvyká na kotrmelce i karamboly a na to, že je zatím ve světovém šampionátu rallye, kam přestoupil z F1, jen do počtu.

"A letos to tak zůstane. Tento rok nemá šanci na něco velkého dosáhnout a bude na něm, jak se dokáže poprat s neúspěchem," tvrdí o něm Martin Prokop. On sám je úřadující juniorský mistr světa a muž, který teď coby soupeř prožil s Räikkönenem dva závody.

Při tom prvním ve Švédsku Fin už v úvodní etapě skončil s citroënem v příkopu a dojel s obří ztrátou na 29. místě. Při tom druhém o víkendu v Mexiku vůz převrátil a zničil tak, že musel skončit. "Nejvíc mě zklamalo, že jsem nemohl pokračovat, protože potřebuju strávit v autě co nejvíc času. Je to moje teprve sedmá rallye, pořád se učím," řekl třicetiletý Räikkönen.

Rallye je těžší než formule 1

Byť je F1 královskou disciplínou motorismu, rallye je v mnoha ohledech těžší a náročnější, což Räikkönen nezvládl vstřebat. Problém číslo jedna: "Zatím neposlouchá navigátora," všiml si Prokop. "A to je chyba. Musí mu uvěřit, stejně jako jim věříme my ostatní. Když řekne, že je za horizontem zatáčka doleva, tak tam bude."

"Bourák" Räikkönen

Kimi Räikkönen, někdejší mistr světa formule 1, má za sebou 7 rallye, v každé se ocitl mimo trať. Asi nejvážnější nehodu zažil loni na Finské rallye, kde udělal několik kotrmelců. Letos za volantem Citroënu C4 WRC na nemistrovské Arktické rallye v Laponsku přerazil už ve druhém testu strom. Ve Švédsku zapadl ve sněhové závěji, a než se vyhrabal, ztratil 26 minut, proto dojel na 29. místě. Kvůli havárii neuspěl ani v Mexiku.

Jenže Räikkönen je z formule 1 zvyklý na okruhy, které se naučí nazpaměť. Jejich průjezd piloval na simulátoru, v tréninku i kvalifikaci. Za celý víkend ho tak klidně projel třistakrát a zvládl by ho i poslepu. Jenže v rallye se erzeta nazpaměť naučit nedá. "Když pojedete v Mexiku potřetí, některé úseky se naučíte. Ale nikdy ne vše," míní Prokop.

Problém číslo dvě: měnící se trať. Stačí, když v F1 na okruh v Bahrajnu občas z pouště zavane vítr písek, a hned jezdci nadávají na měnící se podmínky. Jenže to je v rallye běžná věc. Najednou je na trati kámen, který tam před pěti minutami nebyl.

V tréninku si najdete ideální stopu, jenže pak jezdci před vámi vyjedou jiné koleje. Je to jako slalom, kde ti před vámi trať pomalu ničí. "Faktory se mění, jenže nikdo vám neukáže vlajku jako na okruhu, aby vás varoval," popisuje český mistr světa.

Soustředění ruší i fanoušci

Problém číslo tři: silné auto. Räikkönen je výtečný jezdec, o tom není pochyb. Jenže aby se z parkurového jezdce s vytříbeným stylem stal rodeový kovboj, který nespadne při prvním výskoku, potřebuje začít na klidném koni.

A Räikkönen vstoupil do rallye s tím nejsilnějším, který na trhu je. "To auto je raketa, není lehké ho řídit. Já bych si na něj troufnul až v posledních dvou letech," říká Prokop. A to v rallye jezdí devět let.

Velká cena Belgie: Kimmi Räikkönen; radost u týmu Ferrari

APLAUS v F1. Kimmi Räikkönen a radost u týmu Ferrari. To se teď změnilo.

Problém číslo čtyři: okolí. V F1 si bručoun zalezl do karavanu, reklamním akcím se vyhýbal jako čert kříži, mezi novináře téměř nechodil. Ale rallye je otevřená. Fanoušci si na vás mohou před startem každé speciálky sáhnout, v cíli se s nimi musíte fotit. "Atmosféra je tu přátelská, lepší než v F1," tvrdí Räikkönen. Jenže dost možná ho vyrušuje ze soustředění.

Zkrátka tento rok bude na Räikkönenovi, aby si na rallye zvykl. A pak... "Když mi to půjde, je šance, že zůstanu. Ale třeba budu mít jiné plány."

Chybí zkušenosti, uznává navigátor

Úspěšný jezdec rallye se neobejde bez výborného spolujezdce. Bývalého krále F1 Kimiho Räikkönena naviguje krajan Kaj Lindström, který dříve "četl noty" čtyřnásobnému mistru světa Tommimu Mäkinenovi. "Kimi je skvělý závodník, ale potřebuje čas," říká Lindström. MF DNES s ním exkluzivně hovořila při Švédské rallye.


Co na vaší spolupráci s Räikkönenem považujete za nejtěžší?
Koncentrovat se na rozpis. Proto se ho snažím kontrolovat, aby v něm neudělal zbytečnou chybu.


Měníte mu rozpis, nebo všechno necháváte na něm?
Pár tipů a rad jsem mu dal. Hlavně jsem ho upozorňoval, jak se můžou podmínky změnit při druhých průjezdech.


Jak dlouho bude trvat, než rozpis vypiluje k dokonalosti?
Všechno přijde se zkušenostmi. Jeho výhodou je, že je přirozeným talentem. Rozumí autu, je rychlý. Všechno ostatní přijde postupně.


Ale příliš často bourá...
To je součást sportu. Stává se to i v lepších rodinách.


Může být v rallye stejně úspěšný jako váš bývalý kolega Mäkinen?
Nesrovnávejte nesrovnatelné. Kimi má za sebou jen pár rallye, žádný jiný jezdec v mistrovství světa nemá tak málo zkušeností.


Budete schopni bojovat o stupně vítězů?
Ve druhé polovině sezony se pojedou čtyři asfaltové soutěže, dvě jsou úplně nové. Tam bychom mohli bodovat, protože je nikdo nezná.Najdete na iDNES.czmobilní verze