Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z finále jedno zlato

6 2000
P r o s t ě j o v - Zklamání přinesl českým nohejbalistům světový šampionát, ze tří finálových účastí vytěžili favorizovaní domácí reprezentanti titul jen v soutěži jednotlivců.
Zklamání přinesl českým nohejbalistům světový šampionát, ze tří finálových účastí vytěžili favorizovaní domácí reprezentanti titul jen v soutěži jednotlivců. V té zvítězil Petr Bubniak, jenž v rozhodujícím zápasu zdolal Slováka Štefana Forraie. V dalších finálových duelech dvou nohejbalových velmocí byli úspěšnější slovenští hráči, kteří pokazili českým hráčům obhajobu titulů. Ve finále singlu začal lépe slovenský reprezentant, ale v závěru prvního setu se dopustil několika chyb a prohrál 8:11. Na začátku druhé sady šel Forrai opět do vedení, ale Bubniak dokázal ze stavu 1:4 srovnat 6:6 a na konci zápasu už hru zcela ovládl. Do finálového utkání dvojic poslali Slováci jako trumf Patrika Peruna, který dosud na šampionátu nehrál. Dvořák s Tirpákem nedokázali eliminovat blokem jeho drtivý útok a slovenský pár vyhrál první set. Také v další části měl soupeř navrch a českým reprezentantům nepomohlo v závěru ani střídání Dvořáka za Březinu. Nejjednoznačnější průběh mělo závěrečné finále trojic, v němž předchozím neúspěchem rozhozený český tým podlehl dvakrát 6:11. Slováci začali s bratry Peruny a blokařem Chovanem, kterého brzy vystřídal Makara. Domácím se hra nedařila, Hoška nahradil Kalas, ale změna k úspěchu nevedla. Druhý set začali Bláha, Hošek a Tirpák, chybělo jim však nasazení a nepomohlo ani další střídání. Slovenští nohejbalisté je nadšením převýšili. "Naším cílem je prosadit nohejbal na olympijské hry," řekl po šampionátu předseda mezinárodní nohejbalové federace IFTA Alfred Mexer.

Jednotlivci, semifinále: Bubniak - Pál (Maď.) 2:0, Forrai (SR) - Purič (Rum.) 2:0.

Finále: Bubniak - Forrai 2:0.

Dvojice, semifinále: Česko (Tirpák, Dvořák) - Maďarsko 2:0, Slovensko - Rumunsko 2:0.

Finále: Slovensko (Perun, Forrai) - Česko (Dvořák, Tirpák, střídal Březina) 2:0.

Trojice, semifinále: Česko (Tirpák, Bláha, Hošek, střídali Kalas, Šimáček) - Maďarsko 2:0, Slovensko - Rumunsko 2:0.

Finále: Slovensko (bratři Perunové, Chovan, střídali Novosad, Makara) - Česko (Bláha, Hošek, Tirpák, střídali Dvořák, Březina, Kalas, Šimáček) 2:0.

NOHEJBAL LZE POVAŽOVAT ZA NÁRODNÍ SPORT.

Kořeny zapustil ještě v dobách Československé republiky. Nápad hrát fotbalovým míčem přes síť se zrodil v hlavách dorostenců Slavie, kteří ho užívali jako příjemné tréninkové zpestření ve dvacátých letech. Datum vzniku nohejbalu ale spadá až do poloviny třicátých let, kdy byly v areálu pražských Žlutých lázní sehrány první zápasy. Vyznavačem a jeho výborným hráčem tehdy byl i legendární fotbalový kanonýr Pepi Bican. První turnaj se odehrál v roce 1940 v osadě Montana. V současné době je v Česku 360 oddílů s víc než šesti tisíci registrovanými hráči. Nohejbalu se však věnují desetitisíce amatérů.
Autor:


Témata: lázně
Najdete na iDNES.czmobilní verze