Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Xterra je vrchol domácí sezony

23 2006
Hluboká nad Vltavou - Nejdrsnější a nejlépe dotovaný triatlon v Česku - Xterra v Hluboké nad Vltavou startuje v soobotu. Amatéři vyzvou mistry světa v závodě, který je výzvou pro všechny vyznavače multisportů a byl již čtyřikrát v řadě vyhlášen nejlepší triatlonovu akcí v zemi.

 "Jezdím sem každý rok, protože tu jsou nádherné tratě, jaké nikde jinde nenajdete," říká hlavní favorit závodu, Nicolas Lebrun z Francie, úřadující světový šampion z Havaje.

Letošní pátý ročník je součastí Global Xterra tour, European Xterra tour i domácím mistrovstvím. Ve hře je 34 kvalifikačních míst ve všech věkových kategoriích na říjnovém mistrovství světa na havajském ostrově Maui.

"Čekáme skoro tři stovky závodníků," předpovídá ředitel závodu Michal Piloušek, muž, který Xteru přivezl z Havaje do Česka. Plave se 1500 metrů ve Vltavě, na horském kole čeká závodníky 35 km s vražedným stoupáním na Karlův Hrádek a běží se 11 km zámeckou oborou včetně krátkého šplhu do skály po laně.

Na cenách se rozdá víc než 350 000 korun, takovou sumu žádný tuzemský triatlon nedal na prémie dohromady. Lebrunovi chybí hlavní soupeř, Francouz se švýcarským pasem Olivier Marceau, který dává bohužel přednost startu na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu ve Francii.

"Ale váš Honza Kubíček bývá taky vždycky hodně silný, najezdili jsme toho spolu už hodně," připomenul Lebrun nejlepšího Čecha, loni 3. na Hluboké a 17. na Havaji. A letos vítěze všech domácích závodů.

Lebrun závodí v dresu mistra světa. "Nestresuju se. Všechny závody si užívám, nervozita přijde až při obhajobě na Havaji," říká. "Rozjíždím sezonu pozvolna, nejsilnější chci být až na závěr v říjnu na Maui."

Na tratích mezi divou zvěří v hlubocké oboře, která se otvírá jen exkluzívně na čas závodu, se objeví také tradiční účastník Martin Koukal, lyžařský mistr světa z padesátky ve Val di Fiemme 2003. "Trénoval jsem docela dost," říká po prvním společném kempu běžecké reprezentace. Už tady dosáhl i do první desítky.

Mezi ženami se vrací obhájkyně loňského vítězství a překvapení sezony, Švýcarka Renata Bucherová. "Cítím se skvěle. Xterra je nyní můj život," říká drobná 30letá žena, která se věnuje triatlonu profesionálně teprve druhý rok.

"Připravovala jsem se s Marceauem v Austrálii a vyhrála první závod Global tour. Jestli to takhle půjde dál..." usmála se slibně loni 4. z mistrovství světa. Z Češek by ji měla prohnat loňská jednička Eva Skalníková, juniorská reprezentantka v běhu na lyžích. Letos však pojede teprve první závod.

Už v 10 ráno začínají dětské závody Xterra Kids, ve 13.00 vypukne hlavní závod, ve 13.15 štafety. Vítězové jsou očekáváni v cíli okolo 15.15. Poté přijde na řadu vyhlašovací ceremoniál a párty s koncerty kapel Black Spirit music, He band a závěrečný ohňostroj.

 Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze