Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

WTCC: Bavoráky na Oscherslebenu nakonec braly double

BMW 320si - Mechanici stáje BMW připravují ke startu závodu MS cestovních automobilů vůz BMW 320si britského pilota Andy Priaulxe. | foto: Petr Gabriel

7 2009
Po nevydařené kvalifikaci na devátý závodní víkend mistrovství světa cestovních vozů si mnozí vzpomněli na začátek sezony, kdy také neplatily papírové předpoklady. Německý okruh měl sednout BMW, v kvalifikaci ale tovární jezdci týmu propadli. O to víc se však ukázali v samotných závodech.

Při vítězstvích Priaulxe a Farfuse se mnichovští předvedli před domácím publikem ve velkém stylu.

První závod se nesl v duchu napětí. Všichni čekali, že v první zatáčce, do které se najíždí téměř jako do trychtýře, dojde k velké kolizi. Ta dle tradic 3.696 metrů dlouhé okruhu přišla a ukončila účinkování Jordiho Gené, Roberta Huffa, Felixe Porteira a Jasona Watta v závodě.

Kromě nich kolidovali také Alex Zanardi, Alain Menu a Tiago Monteiro, ale těm po zajetí do boxů stihli jejich mechanici opravit stroje, a tak mohli v závodě pokračovat. Díky tomu pro druhý závod startovali alespoň na konci druhé desítky, což však tento víkend na Oscherslebenu nebylo nikterak limitující.

Vítězem prvního závodu se totiž po výborné stíhací jízdě stal Andy Priaulx, který startoval z 15. místa. Do karet mu nahrála kolize jeho týmových kolegů Augusto Farfuse a Jörga Müllera. Na pódiu Brita doplnili Gabriele Tarquini a Rickard Rydell za Seat.

Tarquini se posunul do čela průběžné tabulky jezdců, neboť Yvan Muller po sérii kontaktů s Farfusem v závodě udělal chybu a ulomil pravé přední kolo.

Nezávislým dominoval Tom Coronel, neboť druhý muž z kvalifikace Marin Čolak nestačil závodnímu tempu a skončil na 12. místě.

Lada celý závod trnula nad šancemi Jaapa van Lagena, který byl sice pomalejší než muži před ním, stále ale na pátém místě dokázal vzdorovat útokům Nicoly Lariniho od Chevroletu. Osud ale Holanďanovi nepřál, neboť Larini ho v poslední zatáčce postrčil mimo trať.

I tak ale Lagen dokázal svým cílovým 11. místem zajel nejlepší výsledek ruské značky v historii WTCC. Po obou závodech byl Larini potrestán 30 vteřinami, a tak celkově skončil patnáctý.

Pro druhý závod se už s BMW muselo jednoznačně počítat. První řadu si sedmým a osmým místem v prvním závodě vyjela dvojice soukromníků Franz Engstler a Stefáno D'Aste, za nimi pak slídil Farfus. Tomu se také nakonec podařilo vyhrát druhý závod – potřetí za sebou.

D'Aste byl penalizován, neboť mechanici pozdě opustili jeho vůz při startovní proceduře, Engstlerovi vypověděla službu technika.

Za Farfusem dojel dobře naladěný Priaulx, pro nějž byl víkend v Oscherslebenu satisfakcí po nepovedené sezoně. Třetí skončil Tarquini, na pódiu jako nejlepší nezávislý znovu stál Tom Coronel. Slušný výkon předvedl také Jörg Müller, který dokázal z 23 místa na startu dokončit druhý závod jako čtvrtý.

Výsledky

První závod (včetně penalizace Lariniho):
1. Andy Priaulx (Brit.) - BMW 320 si
2. Gabriele Tarquini (It.) - Seat Leon TDI
3. Rickard Rydell (Šv.) - Seat Leon TDI
4. Tom Coronel (Niz.) - Seat Leon TFSI
5. Augusto Farfus (Braz.) - BMW 320 si
6. Stefáno D'Aste (It.) - BMW 320 si
7. Franz Engstler (Něm.) - BMW 320 si
8. Sergio Hernandez (Šp.) - BMW 320 si
9. Tom Boardman (Brit.) - Seat Leon TFSI
10. Jaap van Lagen (Niz.) - Lada Priora

Výsledky druhého závodu:
1. Augusto Farfus (Braz.) - BMW 320 si
2. Andy Priaulx (Brit.) - BMW 320 si
3. Gabriele Tarquini (It.) - Seat Leon TDI
4. Jörg Müller (Něm.) - BMW 320 si
5. Sergio Hernandez (Šp.) - BMW 320 si
6. Nicola Larini (It.) - Chevrolet Cruze
7. Yvan Muller (Fr.) - Seat Leon TDI
8. Tom Coronel (Niz.) - Seat Leon TFSI
9. Robert Huff (Brit.) - Chevrolet Cruze
10. Alain Menu (Švýc.) - Chevrolet Cruze

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze