Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


World Ice Golf Championship se kvůli extrémním teplotám znovu nekoná

World Ice Golf Championship - golf na ledě. | foto: Profimedia.cz

23 2010
Je to prý jeden z nejsilnějších zážitků. V dálce uhání psí spřežení, Inuité loví ryby na kajaku a golfista se mezi ledovými horami připravuje na ránu. No jistě přece - kdo by si nechtěl zahrát šest set kilometrů za polárním kruhem?

Každý rok v březnu se desítky nadšenců sjíždějí do grónského městečka Uummannaq změřit své síly v opravdu jedinečném golfovém turnaji. Chtějí si zahrát v teplotách hluboko pod bodem mrazu, chtějí odpálit oranžový míček na bílý green.

Každý rok vlastně ne. Už několik let ale přidělává pořadatelům starosti počasí, poslední ročník World Ice Golf Championship se konal v roce 2006. I letos jsou teploty příliš vysoké, hra na ledovci by byla nebezpečná. Mistrovství proto muselo být zrušeno.

Průměrné teploty se v Grónsku v době konání turnaje pohybují kolem minus čtrnácti stupňů, občas klesají až k minus padesáti. Voda potom zamrzá až do hloubky deseti metrů. Hra v takových podmínkách je výzvou i pro otužilce.

World Ice Golf Championship - golf na ledě.

Kromě nízkých teplot se hráči musí připravit také na ledový vítr. Důležitých je proto několik vrstev kvalitního thermo oblečení, zimní rukavice, teplá čepice a speciální boty.

Mezi povinnou výbavu každého účastníka patří také krém na opalování s vysokým faktorem a sluneční brýle. Slunce je tady opravdu ostré, navíc se odráží od bílého povrchu a hrozí nebezpečí oslepnutí.

Zvláštní místní pravidla

Poprvé se hrál golf na grónském hřišti v roce 1997, kořeny ledového golfu ale sahají mnohem dál. Už v sedmnáctém století se hrál golf na zamrzlých kanálech v Nizozemsku, velmi populární hře se tehdy říkalo kolven.

V současnosti se hraje turnaj na devítijamkovém hřišti vytvořeném na ledovci. Jeho hlavním architektem je oceán, organizátoři se snaží do díla přírody co nejméně zasahovat. Hřiště je každý rok originální, v květnu totiž celé roztaje.

Je mnohem kratší než průměrné golfové hřiště, samotné jamky jsou naopak dvakrát tak velké. Jejich průměr dosahuje dvaceti centimetrů. Při turnaji platí klasická golfová pravidla doplněná pravidly místními.

World Ice Golf Championship - golf na ledě.

Například dráhu puttu si hráč může umést speciálním koštětem, na greenu si může přemístit míček na jednu hůl do strany a když míček ztratí, hraje s jednou trestnou ránou z místa, kde by se ztracený míček přibližně mohl nacházet.

Turnaje se účastní 36 hráčů s handicapem 36 a lepším. Celkem se hraje 36 jamek, hra je rozdělená na čtyři kola. Každý den jdou golfisté kola dvě, jedno ráno a druhé odpoledne.

Hraje se holemi na ocelových shaftech, grafitové by v mrazu mohly popraskat. Organizátoři doporučují poloviční set, například trojku, pětku, sedmičku, devítku, pitching wedge, sand wedge a jedno dřívko. Čím méně holí, tím lépe, vozíky jsou na turnaji zakázané.

Kdo se chce zúčastnit World Ice Golf Championship, rozhodně by neměl podcenit přípravu. Ale konečné slovo bude mít stejně příroda. Oranžový míček se na ledě chová nepředvídatelně a v závějích číhají lední medvědi.Najdete na iDNES.czmobilní verze