Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woodsův lékař byl obviněn z distribuce dopingu a dalších deliktů

Tiger Woods | foto: AP

19 2010
Tiger Woods prohlásil, že nikdy nebral zakázané látky. V průzkumu mezi hráči profesionálního okruhu se nedávno zhruba třetina oslovených přiklonila k názoru, že spíš ano. Lékař, od nějž nejlepší světový golfista dostal léky v rekonvalescenci po operaci kolena, byl nyní obviněn za distribuci dopingu.

Kanaďan Antnony Galea byl americkými federálními vyšetřovateli shledán odpovědným za podávání nedovolených látek třem hráčům profesionální ligy amerického fotbalu NFL.

Jména fotbalistů nebyla dosud oznámena. Úřad státního žalobce Západního okrsku New Yorku vydal prohlášení, v němž se praví, že Galea lhal federálním orgánům, pašoval a nezákonně distribuoval zakázané látky, včetně růstového hormonu HGH. Za tyto činy může dostat až dvacetiletý trest vězení.

Ve Spojených státech jsou podobné skutky posuzovány jako podrývání obchodních zájmů a spiknutí proti obecnému zájmu. Jakožto Kanaďan neměl Galea (na snímku) právo na území USA provozovat jakoukoli výdělečnou činnost.

Lékař Anthony Galea, obviněný z distribuce a používání dopingu. Jeho pacientem byl i Tiger Woods.

Mluvčí NFL Greg Aiello pro agenturu Reuters uvedl, že liga je ve spojení s vyšetřovateli: "Máme samozřejmě velký zájem dozvědět se, o které hráče jde a jak konkrétně se dostali do styku se zakázanými látkami."

Situaci monitorují i zástupci baseballové MLB, protože po vypuknutí aféry kolem torontského lékaře v říjnu loňského roku se hovořilo také o jeho údajných stycích s jejími hráči.

Doping

Postoj americké PGA je zdrženlivý. Přihlásila se k boji s dopingem, avšak letos na jaře odmítla otevřít minulé podezřelé případy. Nezabývala se tedy ani situací kolem Woodse.

Ten připustil, že od Galey dostal léky na zánět a bolesti, kategoricky však odmítl používání zakázaných látek.

Galeův kanadský obhájce Brian Greenspan uvedl, že jeho klient se těší, až bude moci promluvit, jak to ve skutečnosti bylo. To se však stane jedině v případě, že se kauza dostane před soud. "Je politováníhodné, že světově uznávaný odborník na sportovní medicínu teď čelí těmto obviněním," řekl advokát.

Všichni sportovci, kteří přiznali styky s Galeou, se shodují v tom, že jeho metody byly výjimečně účinné, a uznávají ho jako prvotřídního specialistu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze