Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woodsův golfový projekt v Dubaji se zadrhl, prý jen dočasně

Rozestavěné golfové hřiště v Dubaji podle designu Tigera Woodse.

25 2010
Přestože se ekonomická krize projevuje v Dubaji v posledních letech velmi intenzivně, je stále slyšet pozitivní hlasy. Hlavně z úst dubajských představitelů. Například projekt Tigera Woodse se prý určitě bude realizovat.

Dubaj je místo, kde se ještě před několika lety investoři předháněli v tom, kdo uskuteční zajímavější projekt. Burdž Dubaj (nejvyšší stavba na světě, měří 828 metrů a stála 800 miliónů dolarů), ostrovy ve tvaru světové mapy (stále neprodané a neobydlené) či Palma, tedy uměle vytvořený ostrov, jehož druhá verze zůstává prázdná.

Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji

Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji

To všechno jsou projekty, které se potýkaly či potýkají s důsledky ekonomické krize. Tedy s nedostatkem peněz. Platí to i o golfových projektech jako jsou Jumeirah Golf Estates, kde se hraje finále European Tour, či Tiger Woods Dubai.

Před několika lety ohlásil Woods, že se chce mimo golfu také aktivně věnovat designu golfových hřišť. Vznikla společnost Tiger Woods Design a našla se hned řada zájemců. Nikoho nepřekvapilo, že právě šejkové z Dubaje byli prvními, kteří vytáhli své peníze.

Tiger Woods si prohlíží pozemky pro plánovaný golfový resort v Dubaji.

Tiger Woods si prohlíží pozemky pro plánovaný golfový resort v Dubaji.

Ale to bylo ještě před krizí Nejen ekonomickou, ale i Woodsovou. Na projekt v Emirátech dopadla hlavně ta první. "Nezaznamenali jsme žádné změny v projektu v souvislosti s aférou kolem Tigera Woodse," uvedl CEO Dubai Properties Group Chalíd Al Malik, ale jedním dechem dodal, že projet musel být na určitou dobu zastaven.

Dubaj samotná se propadla v žebříčku sledovaných trhů s nemovitostmi z pozice nejžádanější destinace až na samotný konec, a to vše během jediného roku.

Rozestavěné golfové hřiště v Dubaji podle designu Tigera Woodse.

Rozestavěné golfové hřiště v Dubaji podle designu Tigera Woodse.

Projekty – podobné jako ten Woodsův – zůstaly stát a celková hodnota pozastavených projektů dosáhla jen v Dubaji 15 miliard dolarů.

Investoři a spekulanti opustili tento trh a zůstaly po nich prázdné nedostavěné budovy jako například okolí hřiště Earth v Jumeirah Golf Estates, kde se hraje Dubai World Championship.

Driving range v Dubaji.

Driving range v Dubaji.

Stojí i práce na golfovém resortu Tiger Woods Dubai, který měl mít 5 milionů čtverečních metrů a stát kolem 300 milionů dolarů. Výstavba 287 luxusních vil, butikového hotelu a klubovny je zatím stále ještě v plánech.

Ale Al Malik je optimistou: "Polovina projektu je už prodána a další polovina půjde do prodeje ve chvíli, kdy se dostaví. Nemám sebemenší pochyby, že projekt se dotáhne do konce."Najdete na iDNES.czmobilní verze