Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woodsovi se zdařil frontální útok. Vede démon hřiště Johnson, Čejka sedmý

Tiger Woods, třetí kolo US Open 2010. | foto: AP

20 2010
Co umíš ty, to já taky! Přesně takový, byť nevyslovený vzkaz vyslal Tiger Woods ve třetím kole US Open na dálku Philu Mickelsonovi. Světový hráč číslo 1 zahrál ojedinělých 66 ran, stejně jako jeho vyzyvatel o den dřív. Největším uchazečem o vítězství však není ani jeden z hvězdného páru. Vede Dustin Johnson a 66 hrál také.

"Miluju to tady," nerozpakoval se Johnson říci na adresu prostředí, jež mu vyneslo dva turnajové tituly. A pak přidal obvyklé: "Dnes jsem dobře trefoval míč a spadlo tam několik delších puttů."

Za lídrem je o dvě rány zpět Graeme McDowell ze Severního Irska, Woods už se vyhoupl na třetí pozici a čtvrtou okupuje největší překvapení druhého major turnaje sezony, francouzský nováček US Open Grégory Havret.

Grégory Havret, třetí kolo US Open 2010.

Grégory Havret, třetí kolo US Open 2010.

Mickelson po pátečním vzedmachu sil zahrál zase nad par a spolu s Erniem Elsem se dělí o pátou pozici. Německý golfista českého původu Alex Čejka také tentokrát nezářil, přesto se v těžkých podmínkách kalifornského pobřeží udržel na děleném sedmém místě.

Jako vládce

Woods vstoupil na Pebble Beach se zřejmým rizikem být bit. Dvacáté místo, na němž figuroval po polovině turnaje, ho muselo pálit, jako by si sedl na rozžhavený vařič. A tak se pustil do osobní bitvy s nenáviděným hřištěm.

Ernie Els, třetí kolo US Open 2010.

Ernie Els, třetí kolo US Open 2010.

To mu vzdorovalo a na úvodních dvou jamkách mu vrátilo agresivitu v podobě dvou bogey. Pak nad ním začal čtyřiatřicetiletý Američan vítězit. Ještě jedno bogey sice zahrál, ale po první devítce byl zpátky na paru.

Ve druhé jeho skórkartu ozdobilo šest birdie. Woods hrál neohroženě jako despotický vládce. Jeho panovnická sebejistota rostla. Na sedmnácté jamce naroloval na jednom ze zdejších greenů, o nichž se před dvěma dny vyjádřil s takovým odporem, pětimetrový putt. "To byla legrace. Chtěl jsem se dostat co nejblíž a ono to šlo dovnitř," smál se později.

Tiger Woods, třetí kolo US Open 2010.

Tiger Woods, třetí kolo US Open 2010.

Na závěrečné jamce (par 5) skončil po drivu míč světové jedničky za stromem. Další rána vstoupila okamžitě do highlightů. Takzvaný fade (fejd) trojkou železem, hraný s výhledem na moře, z něhož se některým z přihlížejících mohla zatočit hlava, obletěl kmen a doskákal na green.

"Nepřestával jsem si říkat, že když zůstanu na úrovni even par turnaje, zůstanu ve hře," prozradil Woods, že původně zamýšlel zachránit na jamce par. "Dopadlo to o jednu ránu líp. Byl to dobrý pocit, takhle to zaonačit," dodal spokojeně.

Nespokojený flight

Woods je jedním z pouhých tří hráčů, kteří se po třech kolech drží v mínusových číslech. Útok na vítězství bude muset pravděpodobně vést ve stejném duchu, jakým oplývala sobotní frontální ofenziva. Na lídra má ztrátu pěti ran.

Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Mickelson už je pozadu o sedm. Svoje hvězdné druhé kolo zapasoval mezi dvě horší (75 - 66 - 73). Ve třetím zahrál uchazeč o post světové jedničky dokonce double bogey na čtyřparové deváté jamce a vypadalo to, že by mohl zopakovat své čtvrteční špatné číslo.

"Bojoval jsem tvrdě, ale nehrál jsem dobře," ohodnotil sám sebe Mickelson. Závěrečných šest jamek dokázal zahrát s jedním ušetřeným úderem a zachránil se.

Čejka byl k Mickelsonovi zařazen do flightu a tak trochu se s ním svezl. Mariánskolázeňský rodák zahrál své nejhorší kolo turnaje, do něhož se musel kvalifikovat. Přesto se drží v první desítce. Pebble Beach trochu unavilo i jej, ale jiné většinou ještě víc.

Alex Čejka (v popředí) a Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Alex Čejka (v popředí) a Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Tři sobotní rány nad par jdou na vrub čtyřem bogey, korigovaným jen jedním birdie. Do třinácté jamky se německý reprezentant držel na skóre +1, zkazil následující dvě jamky. Pak se zase dal dohromady, třeba i vyprovokován závěrečným vzedmutím sil svého herního partnera.

Poslední slovo

Diváci museli dlouho sledovat tři děje zároveň, ale konce na sebe potom příjemně navazovaly. Nejprve skončila Woodsova střelba, pak dokončil své záchranářské práce Mickelson a vzápětí ukončili svou bitvu o pozici vedoucího muže Johnson s McDowellem.

Dustin Johnson, třetí kolo US Open 2010.

Dustin Johnson, třetí kolo US Open 2010.

Dlouho držel ostatní jména v leaderboardu pod tím svým severoirský hráč, v kole byl na bilanci -2, ale dvěma bogey na jamkách 16 a 17 ustoupil z cesty svému partnerovi ve finálovém flightu, jak ho ostatně vytvoří i dnes.

Johnson byl v kariéře dvakrát před závěrečným kolem v pozici lídra a pokaždé ji proměnil v zisk trofeje. V obou případech (loni a letos) se jednalo o tentýž turnaj, totiž AT&T Pebble Beach National Pro-Am na jmenovaném hřišti...

McDowell mu složil poklonu: "Co dnes předvedl, bylo úžasné. Hrál absolutně beze strachu a trefil úplně všechno."

Dustin Johnson (vlevo) a Graeme McDowell, třetí kolo US Open 2010.

Dustin Johnson (vlevo) a Graeme McDowell, třetí kolo US Open 2010.

To ne že by zrovna jemu links na skalnatých útesech něco daroval zdarma. Johnsonova skórkarta znovu obsahuje bogey, tentokrát dvě. Ale je v ní taky něco skoro nevídaného - eagle na čtyřparové čtyřce. A když byli s McDowellem vyrovnání, přidal Američan birdie na jamkách 17 a 18. Tomu se říká mít poslední slovo.

Samozřejmě jen pro sobotu. Být šest ran pod par, tedy tři rány před druhým, znamená dost velký náskok. I pět ran na Woodse je solidní pozice. Ale turnaj už byl svědkem několika pádů pořadím, několika quadruple bogey a podobných excesů. Johnson je zatím démonem Pebble Beach a neděle rozhodne, zda jím zůstane.

Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze