Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woods vykřičel do světa přiznání jako součást léčby ze sexuální závislosti

Tiger Woods při svém vystoupení v Ponte Vedra Beach, kde se přiznal k nevěře (únor 2010). | foto: AP

21 2010
Tiger Woods se podle svých slov v sobotu vrátil do ústavu pokračovat v léčbě ze sexuální závislosti. "Od konce prosince do začátku února jsem prodělával terapii, abych zvládl úkoly, které přede mnou stojí," uvedl ve svém prvním vystoupení na veřejnosti od vypuknutí aféry s nevěrou. Jeho slova vyvolal vlnu diskuse na téma "závislost na sexu".

Agentura Reuters shromáždila materiál mezi odborníky, z něhož vyplývá, že závislost na sexu není oficiální diagnóza. Dan Zucker z univerzity v Torontu, vedoucí pracovní skupiny zabývající se hypersexualitou, tvrdí: "Mnozí lidé z klinik tvrdí, že lidé, experimentující v sexu, nebo takoví, jimž krajní sexuální jednání způsobuje problémy, potřebují léčit."

Kanadský lékař však dodává, že sex je sám o sobě kontroverzní: "Každý má na sex svůj názor. Hledá se hranice mezi tím, co je normální a co už není. Záleží na každém, kudy tuto hranici povede."

Tiger Woods při svém vystoupení v Ponte Vedra Beach.

Klinika v Pine Grove u Hattiesburgu ve státě Mississippi, kde Woods podle svých slov strávil už pětačtyřicet dní, patří mezi ty, kde se věří, že závislost na sexu je druh mentální disfunkce. Léčila se tam řada známých osobností, například herec David Duchovny, aka agent Mulder z populárního seriálu Akta X.

Skeptici poukazují právě na to, že služby takových zařízení jsou drahé a využívají jich zejména bohatí lidé.

Útok na mozek

Hospitalizovaní musí přijmout, že mají zdravotní problém. Nebo o tom být přesvědčeni, aby podstoupili terapii, která není levná. "Je lépe to popsat jako posedlost, neodbytné nutkání velice zvláštní povahy," uvádí psycholog Craig Fabrikant z univerzitního léčebného centra v New Jersey. "Copak milovat sex znamená být závislý? Když vás to baví, dělejte to!"

Tiger Woods při svém vystoupení v Ponte Vedra Beach. V auditoriu jeho matka Kultida.

Fabrikant však upozorňuje, že vyhledávání dalších a dalších sexuálních partnerů, což je pravděpodobně Woodsův případ, může naznačovat závislost, podobnou závislosti drogové. "Pak je na místě naučit se technikám a postupům, jak se ovládat."

Lékař Mark Schwartz z kliniky v St. Louis takto své pacienty léčí. "Když spolupracují, úspěšnost je překvapivě vysoká," tvrdí. Nejprve prý nabídne hospitalizovanému antidepresivum, pak se s ním snaží v rozhovoru dobrat příčiny jeho chování a pomoci jim pochopit, proč se tak chovají.

Woods nepříčetný?

"Byl jsem nevěrný. Měl jsem vedlejší poměry. Podváděl jsem," přiznával se Woods v pátek v Ponte Vedra Beach veřejně před televizními kamerami, aby to slyšel kdokoli na světě, koho to zajímá. Jeho vystoupení bylo patrně součástí léčby.

Lidé sledují vystoupení Tigera Woodse v Ponte Vedra Beach v televizi.

"To co dělá, je patrně snaha vštípit si to," komentoval hráčova slova Schwartz. Ve Woodsovi vidí člověka, jehož dispozice k nějaké závislosti je vysoká.

Frank Ryan, prezident sdružení Addiction Professionals of New York, jenž pracuje s různě závislými lidmi, o Woodsově chování řekl: "Závislost je závislost. On ví, že ho to dostalo. Je tam něco, co vypadá jako nepříčetnost."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze