Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woods musí být příští rok lepší. Ve hře budou desítky milionů dolarů

Tigeru Woodsovi moc do smíchu není. Jeho hra je na hony vzdálená od dřívější formy. | foto: AP

14 2010
PGA Tour zažila něco, co nepamatuje patnáct let. Tiger Woods za celou sezonu nevyhrál ani jeden turnaj. To začíná znepokojovat všechny, kdo mají v nejprestižnější golfové sérii nějaké peníze.

Na nejhorší sezonu v kariéře finančně doplatí nejen Woods, ale může mít neblahé následky i pro celý profesionální golf. Woodsovo místo nejlepšího golfisty, který přitahuje na hřiště i k obrazovkám diváky, totiž nikdo nezaplnil. A ani na obzoru se neobjevil nikdo, kdo by tak mohl učinit. Snad kromě samotného Woodse.

Woods má za sebou náročný rok. V listopadu vypukla sexuální aféra a hráč, který golfu v posledních letech dominoval, přerušil kariéru a začal se léčit ze závislosti na sexu. Na hřiště se vrátil v dubnu na Masters, kde sice nepředváděl oslnivou hru, ale skončil čtvrtý. Což je nakonec jeho nejlepší letošní výsledek.

Poté se zhoršoval a zhoršoval a až v posledních týdnech začíná opět dosahovat slušných umístění. Ale ani to mu nepomohlo obhájit triumf ve FedEx Cupu, finálový turnaj Tour Championship si nezahraje.

"Nedá se nic dělat. V první polovině roku jsem hrál špatně," je si vědom Woods. "Rád bych si v Atlantě zahrál, protože jsem v poslední době předváděl zdaleka nejlepší golf v roce. Ale mám teď alespoň dva týdny na trénink a přípravu," dodal 42. hráč letošního pořadí FedEx Cupu.

Má se na co připravovat. Za necelé tři týdny jej totiž čeká Ryder Cup, prestižní střetnutí Evropy a USA, turnaj, na kterém se mu nikdy nedařilo. Ve Walesu budou favorité domácí a Woods se do dvanáctičlenného amerického výběru dostal díky divoké kartě od kapitána Coreyho Pavina.

Tiger Woods, BMW Championship, 3. kolo

Tiger Woods zažil nejhorší sezonu PGA Tour v kariéře.

Že Woods je v týmu ještě neznamená, že bude hrát všechny zápasy. Pavin připustil, že pokud Woods nebude ve formě, nechá ho sedět a dá přednost někomu jinému. "Zajímá mě momentální forma. Tiger mi řekl, že pro vítězství udělá vše, co bude moct," řekl Pavin a dodal, že pokud tím nutným bude nasazení jiného hráče, Woods to přijme.

Letos Woodse kromě Ryder Cupu čekají jen dva turnaje. V listopadu bohatě dotovaný šanghajský HSBC Championship a stejně jako loni australské Masters. Právě na něm získal svůj poslední titul a záhy po záhadné dopravní nehodě vyplul na povrch sexuální skandál.

Tiger Woods v roce 2004 zažil dvě velké události. Oženil se a začal spolupracovat s trenérem švihu Hankem Haneym. V roce 2010 obojí skončilo. Poté, co Haney spolupráci ukončil, Woods prohlásil, že nového trenéra nepotřebuje - stačí mu prý videoanalýza. Následné hrozné výsledky, které vyvrcholily srpnovým Bridgestone Invitational, kde skončil předposlední, jej přesvědčily o opaku.

Tiger Woods s trenérem Seanem Foleym, trénink BMW Championship

Tiger Woods s trenérem Seanem Foleym při tréninku na BMW Championship.

Od té doby spolupracuje s Kanaďanem Seanem Foleym, který se například stará o švih Seana O'Haira nebo Huntera Mahana. Woods se tak počtvrté v kariéře pustil do větších změn švihu. V následujících měsících má díky malé herní vytíženosti dostatek času na trénink.

Sponzoři čekají, že změna švihu přinese výhry

Woods podle časopisu Forbes kvůli skandálu přišel na příjmech o 35 milionů dolarů. Odvrátilo se od něj totiž hned několik sponzorů - Gillette, TAG Heuer, firma Gatorade, Accenture nebo AT&T. I přesto zůstává s přibližně osmdesáti miliony dolarů ročně nejlépe vydělávajícím sportovcem světa.

"Nelze pochybovat, že s jeho hrou v posledních týdnech se vynořuje čím dál víc otázek, zda je schopen se vrátit do své staré formy," řekl Marc Ganis z firmy Sportscorp. "Vůbec poprvé lidé o Woodsovi při hře pochybují," dodal.

"Pokud bude pokračovat ve špatných výkonech, jeho hodnota půjde dramaticky dolů," uvedl Ganis. Podle Davie Brown Indexu, který má ukazovat vliv celebrity na zákazníky, je Woods až na 2 479. místě. Přitom před skandálem byl na 96. příčce. Zatímco dřív byl ve společnosti Franka Sinatry či Matta Damona, nyní je mezi "zatracenými" Floydem Landisem a Melem Gibsonem.

"Sponzoři rozumějí, že změny potřebují čas, ale čekají, že v blízké budoucnosti začne opět vyhrávat a jeho akcie vyletí nahoru," řekl John Rowady z marketingové společnosti rEvolution.

Tiger Woods, PGA Tour

Tigera Woodse už nedoprovázejí takové davy diváků jako dříve.

A tratí i PGA Tour. Turnaje, kde Woods neprojde cutem, jsou mnohem méně sledované, než když na hřiště vyrazí i v sobotu a neděli. Ale ani tehdy to nejsou nikterak oslnivá čísla a jsou nižší než v minulých letech.

Woodse diváci nezatratili, i když jej následuje méně lidí, než bývalo zvykem dříve. Přestože se svým největším soupeřem Philem Mickelsonem o titul na BMW Championship nehráli, při finálovém kole byli nejsledovanějšími. Proč měl Woods v Cog Hill více fanoušků než Lefty? "Tady v Chicagu jsou lidé tolerantnější. Odpustili jsme dokonce i Clintonovi," řekl jeden z diváků Jack a zmínil sexuální skandál bývalého amerického prezidenta.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze