Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woods má možná dokonce lidské srdce, ale byznys v něm dál vidí zboží

V minulém týdnu na CA Championship Tiger Woods nehrál, nevědělo se, kdy hrát bude, přesto byl všudypřítomný. | foto: AP

17 2010
Návrat Tigera Woodse na turnaje zvýší prodej golfového vybavení, ovšem jen pokud hráč prokáže formu. Takový je názor expertů na trh se sportovním zbožím. Golfový svět je v očekávání, jaké reakce vzbudí start světové jedničky v Augusta National Golf Clubu.

Ohlasy se shodují v tom, že nejbohatší sportovec planety je naprosto jedinečným hráčem, jenž nesnese srovnání. "Pokud vyhraje, inspiruje to spoustu lidí, aby si šli zahrát a snažili se zlepšit," předpověděl pro agenturu Reuters Marty Hanaka, generální ředitel sítě sportovních prodejen Golfsmith International.

Woods si k návratu vybral prestižní dubnový Masters Tournament a upozornil, že se po něm opět hodlá věnovat konsolidaci své rodinné situace, narušené sexuálním skandálem. Není tedy známo, kdy bude hrát dál a kolikrát v roce.

Tiger Woods na US Masters 2009.

To je věc, důležitá hlavně pro televize. Sledovanost profesionálních turnajů s Woodsovým odchodem utrpěla. Odhaduje se, že návrat ji zvedne o padesát procent, avšak pokud se golfista po prvním majoru sezony zase stáhne, vlna zájmu rychle opadne.

Obchodníci se toho neobávají. "Náš byznys je více ovlivněn vývojem technologií a podnebními podmínkami," našel rozdíl Hanaka.

Pamětní deska k vítězstvím Tigera Woodse na turnaji v Torrey Pines.

Woodse v době, kdy nehrál, opustilo několik sponzorů. Jejich zástupci připustili různou míru souvislosti s aférou mnohonásobně nevěrného manžela, spíš se odvolávali na ekonomickou recesi a změnu obchodních strategií.

Dříve bezchybného a dnes kontroverzního hráče hodlá se svým jménem spojovat firma Nike. Hanaka překvapil, že v jeho obchodech nebyl odbyt golfového vybavení této značky nikdy lepší. "Pokud lidé uvidí míček Nike, jak padá vítězně do jamky, prodá se toho hodně" uvedl byznysmen.

Trpí jako Daly

Tiger Woods při svém vystoupení v Ponte Vedra Beach.Existují ale i obavy z přijetí Woodse veřejností. Různé průzkumy ukázaly, že navzdory omluvám bere zejména spousta Američanů jeho sexuální aktivitu za neprominutelný prohřešek. Existuje ale i možnost, že získá nové fanoušky, protože ukázal "lidský rozměr".

Profesionál Stewart Cink si dovolil zažertovat. "Spousta lidí se možná začalo domnívat, že když ho otevřete, uvidíte normálně bít lidské srdce," řekl v narážce na někdejší "strojovou dokonalost" nejlepšího z nejlepších.

Památka na vítězství Tigera Woodse v Players Championship v TPC Sawgrass, místě hráčova prvního veřejného vystoupení k sexuální aféře.

Komisionář PGA Tour Tim Finchem zůstal korektnější, ale rovněž připojil poznámku na dané téma: "Jedním z důvodů, proč je populární John Daly, je určitě to, že lidem je blízká jeho rozporuplnost i to, čím musel projít."

Lidé sledují vystoupení Tigera Woodse v Ponte Vedra Beach v televizi.

Daly má za sebou spoustu incidentů sexuální i násilné povahy, protialkoholní i protidrogové léčení. Finchem obrátil pozornost k Woodsovi: "Bude zajímavé sledovat, jak se vyrovná s reakcemi." Návrat ke hře i deklamovaný respekt vůči ní komisionář u hráče ocenil.

Nesmí zahrát špatně

sázky na woodse

(kancelář William Hill)

Vítěz Masters
Tiger Woods 4:1
Phil Mickelson 6:1
Padraig Harrington 16:1
Steve Stricker 16:1

Woodsova sezona
Vítěz jednoho majoru 6:4
Vítěz dvou majorů 4:1
Účast na všech majorech 25:1

Příznačně si nikdo z hráčů ani činovníků nedovolil zapochybovat o tom, v jaké formě se Woods bez turnajové generálky na Masters představí. Byznys je podle všeho pragmatičtější.

"Jestli bude hrát špatně, sponzoři si řeknou, že je nejen riskantní na něj vsázet, ale dokonce se jim bude zdát, že už se nedostane na bývalou úroveň," uvedl pro Reuters David Carter, ředitel sportovního institutu z Univerzity v Jižní Kalifornie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze