Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zpátky vzhůru! Manic Monday naznačí, jaké má Berdych šance

Tomáš Berdych slaví postup do osmifinále Wimbledonu. | foto: Reuters

10 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Jaká dechberoucí proměna postihne majestátní All England Club vždy v sedmý den Wimbledonu... Zavřené stánky. Osiřelé terasy, vymetená náměstíčka i uličky mezi prázdnými kurty.

Ticho vystřídalo ojedinělou změť zvuků, jež vydávají míčky nemilosrdně napalované tenisovými raketami či hlasivky fanoušků vyrábějící oslavný ryk či zklamaný vzdech.

Vzduch není přesycený nervozitou, napětím a touhou po triumfu. O volné neděli na chvíli zavládne mír, než ustoupí zběsilosti legendárního Manic Monday.

Hektické pondělí přináší báječnou dávku zábavy v šestnácti utkáních šestnácti nevyřazených žen a šestnácti přeživších mužů.

Fotogalerie

„Nejlepší den pro tenis,“ říká Tomáš Berdych, jediný český účastník dnešní velkolepé sportovní podívané. „I na menších kurtech můžete vidět parádní mače. Vážím si toho, že si jeden zahraju i já.“

Loni vynechal US Open kvůli zánětu slepého střeva, poté opustil Australian Open ve třetím kole a Roland Garros ve druhém. V pořadí ATP sklouzl až na 15. pozici.

V Londýně znovu drží krok s elitou. S nepořízenou odcestovali například Wawrinka, Nišikori, Tsonga nebo Kyrgios. Jedenatřicetiletý Valach v sobotu zametl se Španělem Ferrerem 6:3, 6:4, 6:3 a nyní vyzve Rakušana Thiema, světovou osmičku. „Zápas beru jako velkou výzvu,“ řekl. „Dominic je teď výš na žebříčku, nejsem favorit. Je šikovný, ještě o něm uslyšíme. Ale já jsem po týdnu ve Wimbledonu v nejlepší možné pozici.“

Sok se na trávě teprve učí

Zatímco pořadatelé dál čelí výtkám, že zelené kurty jsou tentokrát divnější než jindy, Berdych se z kluzkého povrchu odráží vzhůru.

Pravda, k obhajobě loňského semifinále má ještě daleko. V případném čtvrtfinále by jej patrně čekal Srb Djokovič, s nímž prohrál dvanáctkrát za sebou. Třemi vítězstvími v minulém týdnu však zabránil pádu z Top 20. Po nedávném rozchodu s trenérem Ivaniševičem znovu nachází svou pohodu. Potěšila jej zpráva, že triumf nad Ferrerem byl už jeho čtyřicátým ve Wimbledonu. „Dobře podávám, daří se mi do hry přidávat nečekané prvky, které můžou soupeři do hlavy vnést pochybnosti,“ řekl.

On-line

Duel Berdych vs. Thiem sledujte v podrobné on-line reportáži.

Ferrera v jedné důležité chvíli zaskočil náběhem na síť hned po servisu. Několikrát jej překvapil kraťasem. Ani proti třiadvacetiletému Thiemovi, jenž podle odborníků míří až do samotné špičky, nemusí nastupovat s přehnanou pokorou.

V dosud jediném vzájemném utkání na US Open 2014 jej snadno zdolal. Thiem navíc v minulých letech ve Wimbledonu vyhrál jen dvě partie z pěti. Teprve zjišťuje, jak může dominovat na pažitu střiženém na osm milimetrů. V pondělí navečer se na dvorci číslo 3 může rozzuřit poutavá a otevřená bitva.

Krok do budoucnosti

Zatímco po zápasových kurtech se v neděli procházeli jen chlapíci se sekačkami a mezi nimi se činili zahradníci pečující o zeleň, v jednom koutu areálu přece bylo živo.

V Aorangi Parku se na tréninkových jevištích střídali všichni, kdo si v londýnské čtvrti Merton ještě uchovali naději na trofej.

Berdych strávil poctivou část své hodinky poblíž sítě, jako by chtěl naznačit, že proti Thiemovi chystá útočnou strategii.

Tomáš Berdych returnuje v duelu 2. kola Wimbledonu.
Tomáš Berdych se ochlazuje v duelu 2. kola Wimbledonu.

„Jste všímaví, ale máme v záloze víc trumfů. Stejně jako Dominic a jeho trenér Bresnik,“ řekl novinářům kouč Martin Štěpánek, jenž po Berdychově boku nahradil Ivaniševiče. „Bresnik je neskutečně chytrý, Tomáše výborně zná. Uvidíme, jakou vytasí taktiku. My jsme připraveni na různé varianty.“

V sobotu ještě Berdych působil nadšeně. On sám na scéně i jeho nejbližší v lóži oslavovali vyřazení bývalé světové trojky Ferrera s úlevou i radostí. Zaťaté pěsti. Paže vytrčené k nebi. Úsměvy. Objetí. Polibky. V neděli ovšem opět nasadil soustředěnou masku.

Po trpkém závěru Ivaniševičova angažmá v něm vzplála nová touha po znovuzískání sebevědomí, respektu v branži a pozice v žebříčku. „Jasně, rád bych zpátky do Top 10. Ještě víc bych ocenil nějaký velký titul. Ale nechci se stresovat. Soustředím se na svůj tenis. Když budu hrát dobře, půjdu nahoru.“

Manic Monday naznačí, jaké jsou jeho šance. Nejen ve Wimbledonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze