Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tvůj rekord je ilegální, útočí na Wigginse, krále hodinové bolesti

Bradley Wiggins na olympijské dráze v Londýně ujel 54,526 a je novým rekordmanem v hodinovce. | foto: Reuters

9 2015
Bradley Wiggins v neděli pobláznil olympijský velodrom v Londýně a když zničený a vyčerpaný slezl z kola, byl z něj nový světový rekordman v hodinovce. Navzdory euforii fandů se ale objevili i tací, kterým nové maximum leží v žaludku.

Steve Collins, trenér muže, jemuž Wiggins rekord vyfoukl, teď olympijského šampiona viní z použití nelegálního bicyklu. A vadí mu také, že Britská cyklistická federace se v pokusu angažovala až příliš.

Wiggins překonal předchozí maximum Alexe Dowsetta o 1 589 metrů a za 60 minut ujel 54,526 kilometru. Stal se tak šestým cyklistou, co vyhrál Tour de France a navrch získal světový rekord. „Gratuluji Bradleymu, že můj rekord překonal,“ psal hned Dowsett na Twitter.

Jeho trenér však prohlašoval, že rekord by neměl být uznán. Tvoje kolo neodpovídá pravidlům! nařkl Wigginse. Collinsovi se totiž nezdál Wigginsův stroj Pinarello Bolide HR, na který si cyklista nechal 3D tiskem vytvořit speciální titanová řídítka.

Bradley Wiggins  maká londýnském olympijském velodromu. Jeho snaha byla...
Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.
Britský cyklista Bradley Wiggins a jeho vítězná gesta po překonání rekordu v...

Bradley Wiggins při překonání rekordu v hodinovce.

„Jeden ze smutných bodů rekordu je, že jeho kolo není sériové,“ řekl Collins BBC. „Pro takové pokusy by se měly používat běžně dostupné komponenty a ne nějaká řídítka vytvarovaná přesně na vaše ruce, abyste si hodinovku usnadnili. Současně dostal pomoc Britského svazu, která taky není povolena.“

Dowsett později tvrdá slova svého trenéra mírnil a říkal: „Nikdy jsem nikoho ze svazu nežádal o pomoc, měl jsem víc než dostatečnou podporu svého týmu Movistar.“

Přitom sám Dowsett svůj rekord vytvořil v Národním cyklistickém centru v Manchesteru, které je centrálou britské cyklistiky a kde měl také k dispozici veškeré technické zázemí tamních zaměstnanců.

„Sir Bradley Wiggins dostal podporu týmu, se kterým pracuje na své cestě na olympiádu v Riu,“ ohradil se mluvčí svazu. „A otázky na jeho vybavení by měly směřovat na UCI.“

A ta Wigginsovo kolo posvětila.

Alex Dowsett při překonání světového rekordu v hodinovce na velodromu v...

Alex Dowsett při překonání světového rekordu v hodinovce na velodromu v Manchesteru.

Sesazený rekordman následně vyhlásil, že by se rád do hodinovky ještě jednou vrhl a připomněl, že věk je na jeho straně. Zatímco Wigginsovi je 35 a po Riu hodlá ukončit kariéru, jeho 26letý krajan má cyklistických let ještě řadu před sebou.

„Můj rekord byl velmi dobře spočítaný a nastavil jsem ho jen tak, abych vytvořil nové maximum,“ tvrdil. „Byl to velmi konzervativně pojatý závod a mohl jsem jet i rychleji. Rád bych se vrátil a ukázal, čeho jsem schopen. Ať to bude příští rok nebo za osm.“

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze