Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wie story: z hýčkaného dítěte je atraktivní dospělá žena

Michelle Wieová jako reprezentantka automobilky KIA. | foto: Profimedia.cz

13 2010
Michelle Wieová smí od pondělka oficiálně pít alkohol. Bylo jí totiž jednadvacet let. Někdejší zázračné golfové dítě při té příležitosti řeklo: "Na trénink před US Open přišly holky, bylo jim 14 a 15 let. V hlavě mi vířilo - přece nemohou být o šest let mladší než já!"

Wieová přitom přijela na svůj první profesionální turnaj jako třináctiletá. Záhy se na Kraft Nabisco Championship, jednom z ženských majorů, senzačně dostala do nejlepšího finálového flightu, skončila pak na děleném devátém místě.

Pořadatelé British Open se o dva roky dostali pod takovou palbu kritiky za pozvánku pro tak mladou hráčku, že to od té doby nikdy nezopakovali. Letos například odmítli patnáctiletou Alexis Thompsonovou.

Michelle Wieová na US Open 2009.

Michelle Wieová na US Open 2009.

Spojené státy zakazují pít alkohol mladistvým do jednadvaceti let, teenagerské hvězdy (nejen sportovní) adorují. Média chrlila do světa slova a věty nedospělé dívky. Třeba: "Vyhrávat turnaje je nejdůležitější věc v mém životě."

Nejdřív marketing

Týden před šestnáctými narozeninami přestoupila k profesionálkám, aby mohla přijímat peníze za umístění na turnajích. Kolem rodačky z Honolulu se rozvinul marketing, díky němuž se rychle stala milionářkou.

Čtrnáctiletá Michelle Wieová - dívka s rovnátky v roce 2003 vstoupila do profesionálního golfu.

Čtrnáctiletá Michelle Wieová - dívka s rovnátky v roce 2003 vstoupila do profesionálního golfu.

Její profesionální debut byl ovšem fiaskem. Jeden z novinářů ji usvědčil, že na LPGA Samsung World Championship dropovala míč blíž k jamce než směla. Diskvalifikace byla golfovou událostí měsíce.

Přestože podle pravidel LPGA Tour nesměla tak mladá hráčka získat plnohodnotné členství, protežovaná Wieová hrála díky sponzorským pozvánkám (divokým kartám). "Jestliže se mi podaří sérii pozvednout, bude to skvělé," šířila sebevědomí Wieová.

Šlo to a nešlo. Do roku 2006 se třikrát umístila do pátého místa na profesionálním turnaji.

Zádrhele v kariéře

Kontroverze vyvolávalo i její pronikání mezi muže. Pořadatelé, kteří se nechali přesvědčit a umožnili Wieové hrát proti opačnému pohlaví, nebyli kvůli tomu oblíbení. V drtivé většině startů dcera korejských přistěhovalců neprošla cutem.

Dubai Ladies Masters 2009 - Michelle Wieová, 1. kolo.

Dubai Ladies Masters 2009 - Michelle Wieová, 1. kolo.

Nesouhlas některých golfistů s její účastí nebyl jedinou kontroverzí kolem dospívající slečny. Od té doby, co jí před šesti lety přestal dělat caddieho otec, vystřídala devět nosičů holí. Často vyvolávala kritiku pro údajně nesprávné oblečení.

Po záhadném zranění zápěstí, kolem něhož rodina a manažeři vyhlásili informační embargo, měla mít na začátku roku 2007 asi šestitýdenní přestávku. Nakonec nehrála od začátku února do konce května.

Mnoho příznivců nezískala ani ve vlasti svých rodičů, když vynechala tradiční exhibiční pro-am před turnajem v Če-džu, protože pořadatelé jí odmítli udělit jakási privilegia. Nicméně jihokorejská automobilka KIA přes ni v USA docela dobře prodává.

Nová šance

Loni v listopadu vyhrála dvacetiletá Wieová konečně první profesionální turnaj. Symbolicky to byl Lorena Ochoa Invitational, jehož hostitelkou je dnes už bývalá mexická golfistka. Ta obdobně jako její americká kolegyně měla svou popularitou držet ženský golf nad vodou. Na sportovním poli se jí toho podařilo vyhrát mnohem víc.

michelle wieová

Michelle Wieová na US Open 2009.Narozena: 11. října 1989
Profesionálkou od: 2006
Vítězství v kariéře: 2
Výdělek v kariéře: 1 791 899 dolarů

Letos v srpnu triumfovala Wieová na Canadian Women´s Open a stále má šanci poprvé překročit roční hranici milionu dolarů vydělaných na turnajových dotacích.Ve svých prohlášeních je zase plná optimismu.

"Když se podíváte kolem sebe, vidíte ty ekonomické těžkosti. Nikdo neutrácí. Proto jsme spokojeni se změnami, jimiž naše série prochází. Nezůstáváme na místě a jsem ráda, že nás podporují lidé, kteří nám věří," rozmluvila se ve fázi, kdy se americký okruh chystá na svou asijskou misi.

To, že se uskuteční turnaje v Malajsii, Koreji i Japonsku, je opravdu z velké části i zásluha vysoké a atraktivní mladé ženy, která už není hýčkaným dítětem a stále má šanci být nejlepší golfistkou světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze