Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Westwood se konečně dočkal, neuvěřitelná série je u konce

Lee Westwood | foto: Reuters

19 2009
Jeden z nejlepších evropských golfistů posledních let Lee Westwood má za sebou "rekordní" sérii. A je rozhodně rád, že skončila. Šestadvacet umístění v top 10, ale z nich ani jeden titul.
Současná evropská golfová jednička, šestatřicetiletý Lee Westwood, je už devatenáctinásobným vítězem na European Tour. Jeho 18. a 19.vítězství ovšem od sebe dělily plné 2 roky a ještě 25 dnů k tomu.

Když 23.září 2007 zvedl nad hlavu trofej jako čerstvý vítěz British Masters, určitě netušil, že si bude muset na další titul počkat tak dlouho. Přitom se vůbec nejednalo o nějakou ztrátu formy, ale prostě nehoráznou smůlu.

Westwood během těchto dvou let získal nejen famózních 26 umístění v první desítce pořadí, ale třikrát prohrál až rozehrávce a celkem nasbíral 5 druhých a 7 třetích (ať už samostatných nebo dělených) míst.

A to velmi často na těch největších a nejsilněji obsazených turnajích - letos byl třetí na britském Open i na US PGA Championship, vloni skončil třetí na U.S.Open.

Na vysněný major titul si sice bude muset ještě počkat minimálně do příštího roku, ale nedělní triumf na silně obsazeném Portugal Masters znamenal velké zadostiučinění. A také pád pořádně velkého kamene z jeho srdce.

"Vyhrávání turnajů je jako droga a já jsem si musel odvyknout. Snad teď přijdou i další výhry," pochvaloval si po turnaji spokojený Westwood. "Samozřejmě že pořád máte někde vzadu v hlavě pochybnosti a vrátit se na pozici evropské jedničky je skvělý pocit."

Westwood před devíti lety vyhrál celý evropský Order of Merit a ukončil sedmiletou dominantní nadvládu Colina Montgomerieho. V oficiálním světovém žebříčku se dostal až na čtvrté místo, ale pak přišla velká herní krize a v roce 2002 dokonce vypadl z první dvěstěpadesátky. Návrat do první pětice je pochopitelným zadostiučiněním..

"Mám z toho velkou radost. Světový žebříček hodně sleduju, protože odráží stabilitu vašich výkonů." Ta Westwoodovi rozhodně nechybí, navzdory tomu, že na výhru čekal více než dva roky. V jeho skvělé profesionální kariéře byla v celkovém součtu už jubilejní třicátá (včetně japonské túry atd.).

A co mu vlastně v posledních letech pomohlo zpět na vrchol? Většina odborníků tvrdí, že fyzická příprava v tělocvičně, i když on sám má na ni nejednoznačný názor.

"Je to dvousečné," ošívá se Westwood. "Těžko říct, jak moc mi to pomohlo a už vůbec se nedá posoudit, jestli mi to nějak uškodilo..."

Pak ale dodává: "Když jste mladší, připadáte si nerozbitní. Ale po třicítce jsem si uvědomil, že prostě musím něco začít dělat."

"Většina lidí na vrcholu - a Tiger Woods nebo Vijay Singh jsou nejlepšími přiklady - má velká ramena a jsou hubení. Já jsem prostě nebyl v moc dobré kondici, ale dal jsem do toho velké úsilí a teď jsem."

A možná přišel čas, aby to Westwood definitivně zužitkoval. Pokud by měla začít fungovat teorie pravděpodobnosti, tak teď bude vyhrávat jeden turnaj za druhým...
Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze